Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 27 Iulie , 2009
Maramureseni la Vatican
* O delegatie a Consiliului Judetean si a Universitatii de Nord a fost intr-o vizita in Italia, zona Lazio. Autoritatile maramuresene au vizitat mai multe Universitati, au discutat cu oficiali italieni probleme economice si de educatie si au fost la Vatican, unde au avut privilegiu unei scurte intalniri cu Papa Benedict al XVI-lea.
Invitatia a venit din partea Consiliului Regional Lazio si a Universitatilor Lateranense si Monte Cassino. Din delegatia maramureseana au facut parte senatorul Gheorghe Mihai Barlea, decanul Facultatii de Litere, Petru Dunca, consilierul judetean Ioan Baban si un consilier de-al presedintelui CJ, Mircea Man. Costurile cu deplasarea, cazarea si masa au fost suportate de italieni. Practic, maramuresenii au cheltuit doar 150 de euro pentru cele sapte zile, cu drum cu tot, petrecute in Italia insorita.
Senatorul Birlea a declarat ca au avut loc intalniri cu oficiali italieni din regiunea Lazio, cu primarul orasului Sacrofano, o localitate la 25 de kilometri de Roma, unde este o comunitate mare de romani.
„Acolo exista un mare interes pentru a antama relatii economice, culturale, de educatie cu Maramuresul. In acest context, am facut o descriere a judetului, a prioritatilor economice si culturale si am invitat in nordul tarii o delegatie din regiunea Lazio. La sfarsitul lunii august vor veni reprezentanti din administratie si un grup de oameni de afaceri”, a spus Barlea. In urma discutiilor avute, administratia din Sacrofano s-a aratat dispusa sa ofere un locas de cult pentru comunitatea romaneasca de acolo, o biserica la care sa tina slujbe un preot venit din Maramures.
Decanul Facultatii de Litere din Baia Mare a explicat ca intalnirile cu cei de la Universitatile italiene au fost bine venite. S-a pus bazele unei colaborari la nivel universitar. Se vor face schimburi de programe, de studenti, vor fi realizate proiecte comune de cercetare in mai multe domenii. Ca prim pas, Dunca a spus ca a fost parafat un acord de colaborare cu Universitatea Monte Cassino si fabrica Fiat pentru sectia tehnica a Universitatii de Nord. Proiectul este in valoare de 2 milioane de euro si va ajuta studentii maramureseni sa dezvolte teme de cercetare la Uzinele Fiat.
„Am vizitat Universitatea Monte Cassino, o institutie de invatamant moderna, cum nu avem la noi. Aceste contacte vor fi benefice pentru studentii nostri. Vor putea vedea ce inseamna invatamant superior la nivel european”, a declarat Dunca. Pentru delegatia maramureseana, un moment important a fost vizita la Vatican. Datorita unui context favorabil, senatorul Barlea si ceilalti au reusit sa obtina acordul unei audiente generale, pe prima foaie (in primul rand, n.red.) la Papa Benedict al XVI-lea. Oficialii maramureseni au vorbit cateva minute cu Sanctitatea Sa.
I-au oferit o icoana maramureseana si un album cu bisericile de lemn din nordul tarii.
„A fost un moment extraordinar pentru noi. I-am oferit o icoana si albumul, ca sa isi aminteasca de judetul din nordul Romaniei. Nu am avut noi caderea, dar am transmis, din suflet, o invitatie de a vizita tara noastra. A fost un impuls, o invitatie din suflet. Am simtit o mangaiere ca o rugaciune…” Gheorghe Mihai Barlea
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.