Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 7 Iulie , 2008
Mai trainic si mai de folos...
Mult asteptata redeschidere a Podului Istoric de la Sighetu Mar-matiei s-a realizat saptamana trecuta. Va reamintim ca legatura cu Ucraina a fost intrerupta din cauza ca era nevoie de o serie de lucrari la structura de rezistenta a podului: „Podul s-a redeschis luni (saptamana trecuta, n. red.). Intr-o jumatate de zi, au trecut 4 mii de oameni. In medie, trec aproximativ 7 mii de oameni pe parcursul unei zile”, a spus Eugenia Godja, primarul din Sighetu Marmatiei. Pentru ultimele lucrari, s-au in-vestit aproximativ 23 de miliarde lei vechi, din care 10 de la Consi-liul Judetean, 5 de la Guvern si restul din bugetul local. Primaria din Sighetu Marmatiei a anuntat de aproximativ doua saptamani finalizarea lucrarilor, insa a fost nevoie de sincronizarea si decizia autoritatilor centrale din Romania si Ucraina: „Dupa ce am finalizat lucrarile, am facut adrese peste tot si, prin politia de frontiera, ni s-a comunicat ca se poate redeschide podul. Au venit toti primarii din satele din dreapta Tisei, iar de aici au fost reprezentantii politiei de Frontiera, Vama, autoritati locale si judetene si foarte multa lume. Se trece si cu masina din prima zi. Au fost probleme si la calea de rulaj, dar s-a refacut tot ce a fost nevoie. Acum, podul este predat pentru exploatare, dar e tot in proprietatea noastra. Noi am facut demersuri sa fie preluat de autoritatile nationale, dar n-am primit niciun raspuns. Acum, este totul in regula, din perspectiva sigurantei. S-a facut receptia dupa finalizarea lucrarilor, la care au participat Inspectia de Stat in Constructii, proiectantul si expertul de la Bucuresti si toti au dat garantii. Garantia este data pe o perioada de 15 ani. Asta inseamna ca 15 ani nu ar trebui sa mai fie inchis, bine-inteles cu interventiile si verifica-rile care trebuie facute regulat”, spune Eugenia Godja.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.