Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 9 Martie , 2009
Mai bine luau un cap in gura
Consiliul Judetean a organizat o „jena” de sedinta, cica un fel de intalnire consultativa cu primarii. In 15 minute, s-a citit lista legata de buget, dupa care primarii au ramas pe holuri, vorbind singuri.
Conducerea Consiliului Judetean (CJ) i-a convocat pe toti primarii din judet, mai mult pentru a respecta o fomalitate impusa de lege, cand e vorba de buget. S-a citit o lista cu sumele ce revin localitatilor conform controversatei formule de calcul ce tine cont de suprafata din intravilan, de numarul de locuitori (la 1 iulie, anul trecut) si de venitul propriu al comunitatii respective, pe locuitor. Sa nu iasa scandal, s-a repetat de cateva ori ca se va incerca sa nu existe comuna care sa primeasca sub 4 – 5 miliarde lei vechi, respectiv oras care sa primeasca sub 10 miliarde. La sedinta, a fost si prefectul Sandu Bombonel Pocol care, desi n-a scos niciun sunet, a intarit ideea ca executa mofturile lui Mircea Man (presedintele CJ), care s-a laudat ca il va aduce pe prefect la sedintele din CJ. Primarii au zambit intre ei la relatarea unuia: „M-am dus la prefect si, in birou, l-am gasit pe Man”. Despre buget, s-a spus ca-i cu 8% mai mare ca anul trecut, ceea ce inseamna, dupa cum au spus primarii, „fix pedala”. Dupa nici 15 minute de sedinta, primarii au fost trimisi „cata casa”: „Daca intram intr-o dezbatere, nu rezolvam nimic. Fiecare doriti sa ne spuneti problemele. Noi avem toate datele respective si nu cred ca trebuie sa le mai discutam. Aveti promisiunea ca bugetul va fi votat miercuri, ca impreuna cu vicepresedintii si consilierii judeteni vom fi in teritoriu”, zise Man. Unul dintre consilierii judeteni nu s-a putut abtine sa nu-l ia peste picior pe Man, spunand ca, daca tot i-a adus pe primari pentru parodia de sedinta, macar „sa facem o poza de grup”.
Asa ca, primarii au ramas pe holuri, vorbind singuri. Principala problema a multora este ca, in formula de calcul a bugetului, se tine cont de suprafata din intravilan, iar pentru asta trebuie sa aiba aprobat Planul Urbanistic General (PUG). Vicepresedintele CJ, Calin Matei, spune ca 85% dintre primarii nu au PUG-uri, in concluzie, este si normal sa fie oameni nemultumiti de banii care li se cuvin. Directorul Finantelor Publice, Teodor Luputi, a declarat: „Este problema primarilor daca PUG-ul nu-i definitiv si nu-i avizat. Iar daca nu a fost depus pana la 1 iulie anul trecut, nu se ia in calcul. Daca-i depus dupa 1 iulie, se ia in calcul anul viitor”. Se pare ca acest lucru nu era stiut, caci Vasile Ciolpan, primarul din Viseu de Sus, ne-a spus: „Eu ma gandesc ca nu avem consilieri judeteni care sa ne informeze. O sa-i intreb daca dorm aici!”. Nicolae David, primaru din Ieud, s-a abtinut sa-si verse naduful cu privire la bugetul ce-i revine comunei: „Nu fac niciun comentariu, ca azi sunt intr-o zi buna. Astazi, sunt in post si ma voi ruga ca Dumnezeu sa ne ajute”. Liviu Tamas, primarul din Budesti, avea insa alta problema: „Eu sunt nemultumit, ca m-au adus pana aici, cand puteau foarte bine sa ne trimita pe fax o copie dupa lista citita. O sa verific exact data cand am obtinut viza pentru PUG”. Si Vasile Iusco, din Dragomiresti, s-a gandit ca i-ar fi putut fi alocati mai multi bani: „PUG-ul nostru e in lucru, cu al altor circa 15 primarii. Este la avizare. L-am depus de anul trecut, din primavara, dar trebuie urmati o serie de pasi. La noi, dupa cate nevoi sunt, ar trebui sa avem sute de miliarde, ca de 20 de ani nu s-a prea construit, numai s-a facut prapad in tara asta. Problema este ca intravilanul care se regaseste in PUG influenteaza bugetul ce se aloca”. Primarul din Calinesti si cel din Ulmeni sunt printre cei indignati ca banii pentru acest an sunt chiar mai putini, comparativ cu anul trecut. Mihai Nemes, din Calinesti, ne-a spus ca: „Voi fi nevoit sa fac reducere de personal. Am primit putini bani, dar asta e, ne vom lupta pe fondurile structurale, da-i cam mare birocratia si acolo”. Lucian Morar, primarul din Ulmeni, spera ca lucrurile nu vor ramane cum au fost anuntate in sedinta: „Sunt nemultumit ca avem sub bugetul de anul trecut. In ultimii ani, au fost comunitati defavorizate, nefiind la putere. Sper ca se vor reanaliza aceste sume. Suntem in faza de lucru cu PUG-ul. Una-i sa faci un PUG pentru o localitate si alta-i pentru un oras, de care apartin 8 localitati”. Consilierul judetean Anton Rohian este de parere ca spiritele se vor calma, prin ducerea la indeplinire a promisiunilor: „Se va discuta punctual, pe fiecare primarie, care sunt nevoile si ce se poate face. Este de bun simt ca fiecare comuna sa primeasca 4 - 5 si orasele, 10 miliarde lei vechi, din punctul de vedere al potlogariilor politice”. Varianta finala a bugetului o vom afla saptamana aceasta, asa ca revenim!
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.