Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 24 Iulie , 2006
Magnatul concesionarilor profitabile
O axioma cu specific romanesc spune ca afacerile bune, în Romania, le pot face doar baietii descurcareti. În urma cu vreo opt ani, Viorel Zoicas a concesionat un teren pe strada Andrei Muresan cu conditia sa construiasca acolo un complex comercial. Desi nu si-a respectat angajamentele asumate prin contractul cu municipalitatea, terenul îi apartine în continuare. Pentru cei 100 mp de pe strada Andrei Muresan, directorul Conrom plateste o redeventa de aproximativ 10 milioane pe an, în conditiile în care un pret indulgent ar fi de 1.500 de euro.
În 1998, consilierii locali au aprobat concesionarea prin licitatie publica a unui teren în suprafata de 100 mp, aflat pe strada Andrei Muresan, nr. 29, din Baia Mare. Concesionarea viza construirea unui complex comercial pe acel teren, ocupat la data respectiva de o cladire veche. Întrucat s-a dispus demolarea cladirii, concesionarul terenului era obligat sa se ocupe de demolare. În hotararea de Consiliu Local din 1998, se mentiona ca termenul concesiunii este de 49 de ani, iar castigatorul licitatiei va trebui sa se îngrijeasca de demolarea, pe propria cheltuiala a imobilului ce ocupa terenul. Licitatia a fost castigata de firma Conrom SA, al carei director era omul de afaceri Viorel Zoicas. Astfel ca la finele anului 1998, Primaria a încheiat cu Conrom SA un contract de concesiune, avand ca obiect predarea terenului în concesiune catre firma respectiva. Redeventa a fost calculata la 3,7 milioane lei pe an (ulterior, fiind indexata cu indicele de inflatie). Calin Coros, directorul Serviciului Administrarea Patrimoniului Local si Utilitati din Primaria Baia Mare, a declarat ca redeventa anuala a ajuns acum la 9-10 milioane pe an.
Obligatiile concesionarului
Desi în contractul de concesionare sunt enumerate o serie de obligatii (demolarea cladirii pe propria cheltuiala, eliberarea terenului de cladirea veche, sistematizarea verticala si construirea acelui complex comercial), au trecut opt ani de la încheierea contractului fara ca Viorel Zoicas sa-si fi respectat vreunul din angajamente. Între timp, legile s-au si modificat. În 2001, dupa aparitia Legii 1 din 2000 (“Legea Lupu”), la doi ani dupa încheierea contractului de concesiune, cladirea a fost revendicata de fostii proprietari. Revendicarea i-a oferit lui Zoicas un pretext pentru a mai tergiversa cativa ani respectarea contractului. Totusi, nici nu a dat dovada de exces de zel în respectarea prevederilor contractuale. La Primarie nu exista nici o cerere de demolare pentru cladire, care sa arate ca Zoicas a dorit vreodata sa-si respecte angajamentele luate fata de municipalitate. Traian Florea, directorul Directiei Tehnice din cadrul Primariei, a declarat ca pana acum Zoicas nu a înstiintat Primaria ca va întreprinde ceva acolo si nu a solicitat nici o autorizatie, nici de demolare, nici de construire: „nu am informatii ca ar fi depus documentatia pentru ridicarea obiectivului. În primul rand, el trebuie sa anunte demolarea si apoi sa urmeze toate demersurile pentru construirea complexului.” Florea atrage însa atentia asupra contractului: „în contract nu se specifica la clauzele de reziliere decat conditia platii redeventei. Care, pana în acest an, a achitat-o. Plata se face anual, pana la 30 iunie.” Deci Zoicas risca sa piarda terenul doar daca nu plateste cele 10 milioane pe an.
Contactandu-l pe Lazar Nacu, presedintele UNAI Maramures, pentru o estimare a preturilor din zona în urma prezentarii unei situatii ipotetice dar similare, am aflat ca în zona: „în cazul unui teren cu utilitati, un pret minim ar fi de 120 de euro pe luna, la 100 de mp. Cam 1.500 pe an ar fi un pret rezonabil”.
Însa cum contractul se anuleaza doar daca Zoicas nu-si plateste redeventa, este greu de crezut ca directorul Conrom va respecta vreodata si celelalte angajamente din contract.
Mihaela MIHALEA,
mihaela@gazetademaramures.ro
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.