Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/author/medium/ioan-botis.jpg)
Marţi , 27 August , 2013
Mă tot mir / Vremea cuibăritului
Face ce face László Tõkés şi revine în centrul atenţiei, periodic, cu câte o declaraţie menită să inflameze spiritele. Cea mai nouă producţie a gândirii bolnave a pastorului rău format acuză guvernul Ponta că ar fi rasist şi antimaghiar.
Din această cauză, Tõkés a cerut guvernului de la Budapesta şi lui Viktor Orban, să activeze politic pentru a obţine protectoratul asupra Transilvaniei, cerere formulată mai acum câteva zile, în timpul desfăşurării adunării care a purtat numele de Universitatea de Vară de la Băile Tuşnad.
Tõkés este acelaşi individ pe care Traian Băsescu l-a decorat cu Ordinul Naţional Steaua României, în grad de cavaler, acelaşi individ care a mâncat rahat extremist ultranaţionalist, neîntrerupt, timp de mai bine de două decenii, acelaşi individ pe care pedeliştii ajunşi europarlamentari l-au sprijinit pentru a ocupa funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului European.
Constatând că această coadă de topor nu-i mai foloseşte, Traian Băsescu s-a sucit de data asta şi a afirmat că Tõkés se face vinovat de afirmaţii penale, de parcă în vremea în care l-a decorat (2009) nu tot acelaşi rahat îl mesteca. Mai mult, Băsescu a zis că Tõkés nu-şi merită calitatea de cetăţean român. Păi să i-o retragă şi să-i retragă şi distincţia, că nu-i aşa mare lucru.
Dobitocul ăsta de Tõkés are ceva cu toată lumea, inclusiv cu el. Cu ceva timp în urmă a cerut crearea în România a unui tribunal similar celui de la Nürnberg, în care să fie condamnaţi foştii securişti şi adepţii sistemului comunist din România. Tõkés are o memorie selectivă, uitând că în 19 noiembrie 1982 a semnat un angajament cu Securitatea. Întrebat de un reporter de la Radio Budapesta despre colaborarea cu organele represive, Tõkés a răspuns senin: “Am semnat şi eu ca atâţia alţii.” Orice comentariu e de prisos.
Acuma Tõkés are mai mult timp pentru afirmaţii belicoase, după ce a divorţat. În acest caz, Tõkés nu s-a mai scuzat singur, treaba asta trecând în sarcina fratelui său, care a zis că pastorul “ca orice om celebru, uneori nu a putut alunga câteva din frumuseţile care s-au cuibărit în patul său.” Şi futicos şi om al altarului, şi europarlamentar român şi extremist ungar, Tõkés e un om al contrariilor. Poate că n-ar strica să se concentreze doar pe un anumit domeniu. Treaba aia cu cuibăritul s-ar putea să i se potrivească mai bine.
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.