Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 8 Octombrie , 2007
Ma tot mir: Pupaturi si gratare
Hai, ba, lasa-ma! De ce sa votez motiunea? Pai, nu mi-e mie bine? Sau poate ca e corect „sau nu mie mi-e bine”… Mai da-o si-n Pruteanu de gramatica, ca toti votam cu aceeasi limba cand e vorba de marirea salariilor, pensiilor pe care o sa le avem, diurnelor si altor mizilicuri din astea de care voi, amaratii, n-aveti de unde sa stiti. Auzi, ba, amaratule? Tu crezi ca pe mine ma jeneaza la calcai guvernarea asta liberala? Nici nu-i liberala, ba! Asta ca sa stii si tu! Ca io, mai ieri, m-am pupat cu Geoana la sediul partidului nost si alaltaieri am fost la un barbecue pe iahtul unui penelist. No, amu sa te intreb: care mi-e mie mai prieten sau, poate, care mie mi-e mai hover? Ala de m-am tucat cu el pa falci, ori ala de mi-o dat gratare, caviar si sampanie? Ca pa mine ma mai tuca din cand in cand si nevasta, da’ de mancare nu-mi da, ca manc la cantina Parlamentului de cand is senator. Pardon, deputat, ca senator am fost mandatul trecut, atunci cand ti-am rezolvat treaba aia… stii tu… cu justitia… Lucrurile pot fi confuzate cateodata in politica. Nici io nu mai stiu eczact cum sta treaba. Cateodata, as manca si acasa ca la cantina Parlamentului, da’ acasa-i mai scump si nu-i ase de bun; alteori as pupa-o pe aia de la cantina ca pa nevasta-mea pa vremuri, inainte de a sa face patroana, a-si trage jip si a sa ingrasa, da’ si asta cred ca-i scump… Ase-i si-n politica cateodata: trebe sa alegi intre pupaturi si gratare. Vine o vreme cand grataru’ ii mai ecscitant ca pupatu’. Si ca sa intelegi definitiv: udemeristu’ ala de canta mai tare ca noi „Iancu la Tebea”, atunci cand ne-am imbatat la pastravarie la Jicu, o trecut la independenti. No, cu el si peledistu care-o fo’ inainte pedist si mai inainte aperist am rezolvat un bizniz beton. Fonduri europene, tra-la-la, nerambursabile, bani cacalau, da’ noi n-avem voie sa ne bagam in schema, ca ne asculta DNA-ul telefoanele. D-aia ne-am gandit la tine, ca ne trebe unu’ cu experienta in domeniu. No, si te intreb amu ultima data: aveam io vreun interes sa treaca motiunea? Nici noua si nici tie nu-ti ajuta cu nici un sfant! Baga-ti mintile-n cap si… in ea de motiune. Vezi ca trebe sa inchid, ca vin „tiganii astia imputiti” sa le dau o declaratie. Vorbim sambata, cand vin la cabinet, in teritoriu. Si vezi ca mie mi-e dor de-un gratar. Sau mie mi-e… Da, buna ziua! Este regretabil ca motiunea nu a trecut, cativa parlamentari neintelegand ca acest guvern…
Ioan BOTIS ibotis@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.