Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Miercuri , 24 Octombrie , 2007
Ma tot mir: Poveste cu prezervativ de aur
Niste arheologi balgari au descoperit, cu mai multi ani in urma, la Varna, un schelet datand din perioada indo-europenizarii. Cu siguranta raposatul a fost un sef tribal, dovada stand bogatul inventar funerar descoperit in mormant. Spectaculosul din mormantul acesta nu e reprezentat de topoarele din piatra, silexurile si vasele ceramice asezate in jurul scheletului, ci de un prezervativ din foita de aur, foarte probabil un insemn al puterii, barbatiei si virilitatii sefului de trib. Balgarii se mandresc cu aceasta descoperire arheologica, la fel cum se mandresc cu basoreliefurile care-l reprezinta pe Cavalerul trac, la care ei ii zic altfel, si cu marii lor sefi, de la inceputul evului mediu: Kubrat, Asparuh, Kuber, Tervel sau Krum. Si se mai mandresc cu perioada in care Imperiul romano-balgar reprezenta in Balcani o forta politica si militara mai importanta decat muribundul Imperiu bizantin. Au urmat mai multe secole de dominatie otomana, perioada in care romanii au avut cam aceleasi „necazuri istorice” ca si balgarii, cu diferenta ca tarile romane n-au fost transformate in pasalacuri, asa cum s-a intamplat cu Balgaria. N-am prea avut probleme cu balgarii de-a lungul istoriei, exceptand problema aia cu Cadrilaterul si cu niste aberatii balgaresti despre Dobrogea. Observ cu mirare ca avem probleme cu balgarii de cand turcii nu mai sunt adversarii nostri comuni traditionali, locul lor fiind luat de olandezi, luxemburghezi, sloveni, albanezi si belorusi. Presa balgara a luat-o pe aratura rau de tot sau, mai exact, prin gradinile de castraveti si zarzavaturi. Dupa ce Stoicikov a vorbit de faptul ca Olanda ne-a vandut meciul, muraturile din presa balgara isi pun urmatoarea intrebare, musai retorica: „Dumnezeule, de ce i-ai lasat pe romani pe pamant?” Este cu siguranta cea mai mare problema filozofica nascuta vreodata in mintea unui balgar, consumul excesiv de castraveti parand sa nu favorizeze creatia filozofica. Daca as fi rautacios, as considera ca scheletul ala de la Varna apartine unui stramos al lui Stoicikov si al jurnalistilor cu nedumeriri teozofice. As putea sa ma intreb, tot retoric, cine i-a gaurit respectivului prezervativul? Si sa regret intamplarea…
Ioan BOTIS ibotis@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.