Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 31 Octombrie , 2005
Ma tot mir / Momentul adevarului
Peste 70% dintre magistratii din Romania declara ca mass-media influenteaza negativ sistemul judiciar! Cu scuzele de rigoare, datorate celor sub 30% dintre magistratii romani care intregesc ansamblul, imi permit sa afirm ca peste 70% dintre magistratii din Romania sunt tampiti! Dubiosii astia, care ar trebui sa faca dreptate intr-o tara declarata mai corupta decat Somalia, judeca cu orice altceva in afara de creier, ca altfel nu se explica cum de au ajuns la „revelatia” asta. Brusc mi-am adus aminte de concluzia unor cercetatori care afirma ca functionarea oricarui creier e determinata de „sexul” acestuia, cam invers decat se petrec lucrurile in cazul functionarii sexului, care n-are nici o treaba cu activitatea creierului, ba chiar ignora cateodata indicatiile venite „de sus”.
Interesant este faptul ca ultimul Raport al Comisiei Europene arata o ingrijorare a vesticilor fata de lupta impotriva coruptiei la nivel inalt. Dupa cugetarile celor peste 70%, ar rezulta ca pentru starea asta de lucruri e vinovata presa. Io cred ca pe Mischie l-a scos basma curata vreo tanti care face curat prin cine stie ce redactie de ziar, ca dosarele nerezolvate din decembrie ’89 le-o fi pierdut soferul unei televiziuni locale si ca toate „tunurile” din Romania au fost trase de niste scriitori de pamflete.
Ce-i drept, marile averi din Romania le au prapaditii astia care lucreaza in presa, dupa cum la fel de adevarat e ca magistratii traiesc ca vai de ei. Corupta e presa care scrie de afacerile mafiote ale unor indivizi ce au supt de la tatele pesediste ale lui Nastase, Hrebenciuc, Cozmanca, Micky Spaga si tot neamul lor, magistratii nefacand altceva decat sa-i lase in libertate pe toti „nevinovatii” astia, ca sa nu strice „Top 300”.
Si daca tot am ajuns la momentul adevarului, recunosc: la mine-s banii fraierilor care i-au depus la FNI, eu am devalizat bancile Columna, Dacia Felix si pe aia, si internationala si a religiilor, si tot eu, prin incredintare directa si nu in urma unei licitatii, i-am dat unui instalator o lucrare, ca-mi curgea ghiveta-n baie. Cu magistratii n-am avut probleme, pentru simplul motiv ca nu ma intalnesc cu ei din jena; cel mai scump costum pe care-l am nu valoreaza cat papucii de casa ai unuia dintre cei peste 70%.
Ioan BOTIS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.