Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Marţi , 16 Octombrie , 2007
Ma tot mir: Memorie la bila
Nu stiu daca ati remarcat cat de labila e uneori memoria unor politicieni. Asta in conditiile in care ceva din trecutul lor nebulos ii dezavantajeaza. Nenorocirea asta cu pierderea partiala a memoriei l-a lovit si pe Ion Iliescu care zice ca l-a cunoscut vag pe Adrian Costea. Alti oameni, pe care amnezia n-a apucat sa-i loveasca in moalele capului, sustin ca Adrian Costea e un fost consilier al lui Iliescu, pe vremea cand lovitul de uitare era presedintele iubitei noastre patrii, la care, pe vremea aia, ii zicea „Eterna si fascinanta Romanie”. Se pare ca lui Costea i-a picat rau uitarea asta a lui Iliescu, motiv pentru care a prezentat celor care-l judeca intr-un oras din Franta, de-i zice Paris, un set de fotografii in care apare alaturi de Ion Iliescu. Ce-or fi facut in fotografiile alea, dracu’ stie. Posibil ca s-au fascinat reciproc, cu toate ca mai bine se eternizau. Costea precis a ramas fascinat, ca din contractul ala cu „Eterna si fascinanta Romanie” i-au iesit vreo 5,7 milioane de dolari. Si-n vreme ce Iliescu a ramas „sarac si cinstit”, Costea s-a trezit „bogat etern”. E drept ca si Iliescu a profitat un pic de pe urma contractului asta, ca vamesii ziceau ca in 1992 si 1996, in lunile in care Ion Iliescu era cuprins de febra campaniilor electorale, au intrat in eterna si fascinanta noastra patrie, la care astazi ii zice Romania, mai multe camioane pline cu calendare. Pe o parte, calendarele astea aveau zilele anului, ca toate calendarele, asezate ordonat in succesiunea fireasca a lunilor, iar pe partea ailalta zambetul labartat al saracului si cinstitului, intins dezordonat sub sigla partidului. De calendarele astea Iliescu a uitat mai mult ca sigur si nu cred ca-i bine, c-am auzit ca si femeile tin un calendar. Dupa ce-a tot bifat zilele din calendare vreme de optsprezece ani, Iliescu s-a trezit mai ieri sa afirme ca: „am toate motivele pentru a fi nemultumit de PSD.” Pai, de ce nu mai e bun PSD-ul acuma? Si cu ce a fost mai bun cand semna contracte cu Adrian Costea? Nu stiu daca ati remarcat cat de labila e uneori memoria unor politicieni.
Ioan BOTIS ibotis@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.