Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 30 Ianuarie , 2006
Ma tot mir / Careu de idiotenii
Un pensionar romanesc, ajuns la varsta la care nici macar Nicoleta Luciu nu-l mai poate interesa, a fost amendat pentru ca s-a batut cu niste indivizi intr-un bar si a tulburat linistea publica. Tipul incepuse sa-mi para interesant, numai ca am aflat si partea de poveste care o face nefireasca si cu atat mai romaneasca: pensionarul in cauza este de patru ani imobilizat la pat pentru ca sufera de scleroza multipla. Si amenda, care reprezinta jumatate din pensia napastuitului, i-a adus-o postasul la usa... Asta-i una la mana!
Pe urma, am aflat ca nepotul incineratei matuse Tamara a dat in judecata niste organe de presa pentru ca i-au fost, vezi Doamne, prejudiciate „demnitatea, onoarea si dreptul la propria imagine”.. Demnitatea si onoarea n-aveau cum sa-i fie prejudiciate, pentru simplul motiv ca nu poti prejudicia, de fapt nu poti sa-i faci nimic, unui ceva care nu exista. Numai daca nu cumva traiesti in zona crepusculara si, fiind singur intr-o camera fara geamuri si fara ferestre, alergi dupa un urs, il fecundezi din alergare si ursul va da nastere unui iepuras. Poate treaba cu imaginea sa aiba vreo motivatie, daca n-o fi cazut si ea, intre timp, in patru picioare. Asta-i a doua la mana!
Deputata PRM, Daniela Buruiana, si-a evaluat sase tablouri pictate de ea in perioada 1980-2004 la suma de 200.000 de euro. Cu siguranta, nici un muzeu din lume n-o sa-i dea nici 20 de euro pe toate tablourile si nici nu cred sa existe vreun colectionar asa de lovit in cap, ca nu-i pot zice excentric unui zguduit, care sa dea atatia marafeti pe niste mazgaleli numai bune sa atati un foc de tabara. Asta-i a treia la mana!
Taman ma pregateam sa sarbatoresc intrarea in Anul Nou al chinezilor, Anul Cainelui, de data asta, cand m-a sunat un prieten sa ma intristeze. Cica un nimeni, ca n-are nume, scrie nu stiu ce despre mine. Dintr-o data mi-am adus aminte de situatiile idioate care ma enervasera in cursul zilei: pensionar, presa, lipsa demnitatii, a onoarei si muzeu. Pe moment, m-am gandit sa-i dau cainelui care a lins atatea blide o replica taioasa. Pe urma, am realizat ca scriitura suspectului n-a facut decat sa completeze un careu de idiotenii. Asta-i a patra la mana!
Ioan BOTIS
ibotis@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.