Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Am scris pana am facut intindere de muschi despre ilegalitatile funciare savarsite prin fals si uz de fals in zona Remeti-Sapanta, insa prezentul ne obliga sa continuam. Dupa ce „lotul” format din trei reprezentanti ai autoritatilor (primarul de Remeti - Stefan Halas, viceprimarul de Sapanta - Gheorghe Pop, consilier local din Sapanta - Gavrila Stan) a fost condamnat penal cu pedepse cuprinse intre un an si opt luni de inchisoare cu suspendare si respectivii au fost demisi din functii, tarasenia nu s-a terminat...
Imediat dupa condamnare, primarul din Remeti si--a „tras” un concediu medical, in care se afla si astazi! Asa ca Vasile Sofineti, primarul interimar, nu este nici in car, nici in caruta, gestiunea nu a fost predata, iar Halas se lauda peste tot ca va scapa, pentru ca partidul sau (PD) il ajuta. Pentru a incerca o rasucire a situatiei, acesta a cerut revizuirea procesului. De la Judecatoria Sighetu Marmatiei am aflat ca procesul de revizuire s-a judecat inainte de Craciun (decembrie 2005), si a respins cererea lui Halas, care ramane astfel cu condamnarea initiala.
In ceea ce-l priveste pe fostul consilier local din Sapanta, Gavrila Stan, acesta, padurar de meserie, s-a reangajat in sistemul silvic, desi e condamnat penal. Dupa ce Directia Silvica Maramures ne-a comunicat ca omul a fost angajat doar ca muncitor silvic, deoarece nu mai poate prelua gestiune financiara din cauza condamnarii pentru fals, am aflat ca adevarul e altul. Gavrila Stan este padurar la Cantonul silvic Arsita, in cadrul brigazii II a Ocolului Silvic Sighetu Marmatiei. Cum s-a evitat prezentarea cazierului numitului? Printr-o alta ilegalitate. Daca directorul Directiei Silvice Maramures nu reuseste sa afle cine anume a inlesnit acest fals grosolan, ii vom comunica noi. Public. La momentul respectiv un oficial al Directiei ne-a confirmat ca Stan a inaintat depese pana in Bucuresti, la Romsilva, in incercarea de a reveni in sistem. Si a reusit. Functia acestuia (repetam, padurar!, chiar daca scriptele poate spun altceva), e dovedibila prin verificarea actelor semnate la cantonul Arsita si prin martori. Ca de astia e plina padurea. Vom reveni.
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.