Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/legea-achizitiilor-publice-dezbatuta-la-cj-maramures-in-prezenta-presedintelui-anap-bogdan-puscas.jpg)
Legea achizițiilor publice dezbătută la CJ Maramureș în prezența președintelui ANAP, Bogdan Pușcaș
Președintele Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea a declarat că l-a invitat pe Bogdan Pușcaș deoarece a considerat necesar ca, la început de an, să fie dezbătute propuneri concrete de modificare a legii achizițiilor publice. „Au avut loc o serie de discuții la București, într-un cadru mai restrâns, cu reprezentanți ai autorităților locale, pentru a îmbunătăți condițiile de care ne lovim de fiecare dată când intervine procedura de achiziție. Îmi doresc să avem o întâlnire interactivă și să propunem unele îmbunătățiri care pot fi introduse în contextul legislativ. Dorim simplificarea procedurilor și scurtarea termenelor prevăzute de legea actuală, pentru a finaliza mai rapid achizițiile pentru proiectele locale. Îi mulțumesc președintelui ANAP, Bogdan Pușcaș, pentru transparență și onestitate și îl felicit public pentru propunerile de modificare a legii achizițiilor publice, pe care Guvernul României sper că le va adopta cel târziu în luna martie”, a punctat Gabriel Zetea, președintele Consiliului Județean Maramureș.
Subiectele dezbătute au vizat procedurile de achiziții publice derulate la nivelul instituțiilor subordonate Consiliului Județean Maramureș, dar și cele derulate de unitățile administrativ – teritoriale pentru proiectele finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) de către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. De asemenea, președintele ANAP a făcut o scurtă prezentare a modificărilor care vor fi propuse legiferării.
„Sunt probleme în achizițiile publice identificate în activitatea curentă și acesta este motivul pentru care am hotărât să începem, în Maramureș, o serie de consultări publice. O dată cu aprobarea Ordonanței de Urgență nr. 107/2017 pentru modificarea și completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizițiilor publice suntem într-un proces de modificare a HG. Nr. 394 și 395 din 2016, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică / acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Este foarte important de menționat faptul că, proiectul de hotărâre a fost consultat alături de membrii asociațiilor municipiilor, orașelor și comunelor. Am primit două puncte de vedere și de la Uniunea Națională a Consiliilor Județene din România, pe care urmează să le integrăm în textul legii”, a precizat Bogdan Pușcaș, președintele Agenției Naționale pentru Achiziții Publice.
Conform celor prezentate, această hotărâre vine în sprijinul simplificării procedurilor de achiziții publice, prin adăugarea câtorva elemente importante.