Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 28 Septembrie , 2009
Lamuriri pe baza de nervi
* Mircea Man, presedintele Consiliului Judetean (CJ), a organizat o conferinta fulger, sa reimprospateze in atentia publica principalele preocupari privind problemele judetului. A facut asta pentru ca in plenul CJ i s-a „bagat pumnu-n gura”, fiind acuzat ca a ingropat toate proiectele Maramuresului.
Cu atat mai mult cu cat traversam o perioada electorala, este destul de riscant sa te iei dupa declaratiile unuia sau altuia. Dar razboiul declaratiilor politice devine tot mai amuzant, asa ca de fiecare data cand nu convine ceva, se lasa cu lamuriri. De exemplu, saptamana trecuta, consilierii judeteni l-au bombardat pe Mircea Man cu o sereie de reprosuri care, in esenta, se rezumau la faptul ca presedintele CJ a ingropat toate proiectele importante ale judetului. Nu stim daca din orgoliu sau chiar considerase ca-i timpul sa clarifice niste nelamuriri, Man a organizat o conferinta fulger in care sa explice, fara a fi intrerupt de consilieri, cat de implicat este in probleme judetului. Man a tinut sa anunte ca procedurile necesare pentru reabilitarea drumului Baia Sprie – Barsana sunt in termen, doar ca se asteapta la noi contestatii din partea celor care vor pierde licitatia, pentru simplu fapt ca „asa-i la noi”. Tocmai pentru a nu se mai pierde timp, Man a readus o in discutie o idee despre care se vorbeste demult la nivel national: in cazul licitatiilor contestate, sa se ceara o garantie consistenta din partea celor care fac contestatie, bani care sa nu-i primeasca inapoi in cazul in care Comisia Nationala decide ca licitatia a fost corecta. In felul acesta, vor fi inhibate actele de razbunare si dorinta de a pune bete-n roate ale perdantilor. Man a declarat ca a initiat la nivelul Regiunii de Nord Vest un proiect de instiintare a Comisiei Europene in aceasta problema, cu atat mai mult cu cat a fost ales de curand vicepresedinte al Regiunii de Nord Vest. Man a intrat din nou in detalii privind proiectul de modernizare a Aeroportului. N-a spus cine stie ce noutati. Ideea e ca proiectul il considera prioritar si se cauta cele mai bune solutii: „cat priveste licitatia, sa gasim investitori care sa vina sa faca lucrarea si decontarea sa fie pe 15 – 25 de ani”, a declarat presedintele CJ.
A mai spus ca a vorbit cu prim-ministrul despre programul de impaduriri: „Daca se incepe descentralizarea doar prin sarcini, ea nu-si va atinge scopul. Pentru ca orice descentralizare inseamna acordare de resurse si pregatire de personal. Ori, programul de impadurire va fi o prioritate pentru noi, dar o s-o discutam cu fiecare primarie in parte si vom lua masurile care se impun”.
Bineinteles ca nu putea trece peste subiectul Drumului Rapid Baia Mare – Petea, care e fluturat intre adversarii politici ori de cate ori se simte miros de alegeri. Varianta lui Man este: „fiti convinsi ca investitia va fi inclusa in bugetul pe 2010”. Argumentul? La discutia dintre primul-ministru si investitorul de la Dumbravita, premierul a amintit si Drumul Rapid printre facilitatile de care vor beneficia investitorii din Maramures.
Apoi, Man si-a continuat discursul cu o chestiune asupra careia nu putem sa ne abtinem sa spunem ca nu-i electorala. De atatea ori am auzit povesti cu drumuri judetene moderne, incat ni s-a acrit. Totusi, Man spune hotarat ca: „Programul de reabilitare a drumurilor judetene in care Maramuresul e cuprins pe 2010 cu o suma de 700 de miliarde si care trebuie cheltuita in 2010, nu face altceva decat sa acopere cam tot necesarul pe care nu l-a avut Maramuresul din 1990 incoace”. Si sa ne convinga parca de faptul ca povestea nu-i o gogoasa electorala, presedintele CJ a dat exemplul lucrarii Targu Lapus – Boiereni – Magoaja – Chiuiesti, care-i in desfasurare. Ba mai mult, Man a spus hotarat ca CJ se apleaca in rezolvarea problemelor judetului. „In ceea ce priveste fondurile pe care le vom primi pana la sfarsitul anului, discutam de 75 de miliarde pe drumuri judetene, comunale sau intretinere de drum”. Pentru ca nu mai este timp de licitatii pana la sfarsit de an, Man a spus ca va avea grija ca banii sa vina pentru lucrari deja licitate. Man a sigurat ca vor veni bani si pentru scoli si cheltuielile curente ale primariilor: „Vor fi 22 de miliarde pe reparatii de scoli. Si din nou, va trebui sa avem o orientare inspre scolile care necesita reparatii urgente, dar tot cu prioritate cele care au licitatii, sau mai mult, lucrari care au fost executate, iar primarii sunt in imposibilitatea de a le plati. Si din nou, o suma intre 20 si 25 de miliarde pentru cheltuieli curente ale primariilor. Avem situatii in care unele comune nu-si pot plati salariile”. A mai spus ca: „Nu avem probleme la principalii indicatori ca sa finalizam acest an bugetar”, ca proiectul de finantare pentru Spitalul Judetean a intrat in linie dreapta (urmand sa fie semnat contractul) si ca in maxim 3 saptamani primim de la Consiliul Europei in jur de 2 milioane de euro pentru lucrarile efectuate in regim de urgenta la inundatiile de anul trecut. Concluzie? Vom trai si vom vedea!
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.