Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 9 Mai , 2005
Lacrimi de copil, pe-un colt de pagina
In cazul copiilor intoxicati cu medicamente de la Centrul de pe Dragos Voda, am aflat lucruri care nu au nici o legatura cu subiectul, dar care arata o stare de fapt pagubosa pentru Centru si pentru copiii de acolo. Despre una din educatoarele care a facut gura mare atunci cand am indraznit sa intrebam de sanatatea pruncilor, am aflat ca a profitat intr-un stil mafiot de sistemul de protectie al copiilor in Centrul in care lucra. Fiind de mai multi ani in sistem, stia cum merg lucrurile, cum poti fenta legea si cum poti beneficia de foloase necuvenite. Desi nu ar fi avut voie, a luat un copil in plasament. Adica, s-a angajat sa aiba grija de un copil, contra unui salariu sau indemnizatie (nu stiu cum se numeste exact modalitatea de plata). In mod normal, copilul luat in plasament trebuie dus acasa, integrat in familie si avut grija de el ca de propriii copii. Educatoarea in cauza a luat copilul, dar l-a tinut in Centru, de parca ar fi fost “rezident” al Centrului. Contributia educatoarei la cresterea copilului a fost, in acest caz, nula. Cu toate acestea, ea a incasat timp de vreo doi ani banii, cateva zeci de milioane. Nu stiu cum nu s-a sesizat nimeni de o asemenea anomalie. Cazul a trecut pe sub conducerea a doi directori cu pretentii, Augustin Botis si Ana Moldovan. Cei doi nu au luat masuri, desi stiau, atata timp cat stia tot Centrul respectiv. Daca nu au stiut, au fost conducatori slabi, nepotriviti pentru o functie pe care au girat-o ani de zile. Ar trebui ca banii dati de-a moaca sa fie recuperati si de la cei care au “vegheat” ca astfel de cazuri sa nu fie facute publice. Cine stie cite afaceri asemanatoare s-au derulat sau mai sunt pe tapet. Am ajuns la concluzia ca cei care lucreaza in sistemul de protectie a copilului, multi dintre ei, sunt profitori la modul extrem. Este de inteles de ce nu se doreste un sef care sa faca ordine in sistem, o mana forte care nu va mai permite ca cei institutionalizati, copiii, sa fie o afacere ca ori care alta.De mai bine de doua luni, la fostul DPC se incearca schimbarea, mai ales de mentalitate. Poate suntem prea nerabdatori, poate nu vedem ca lucrurile au inceput sa se miste in directia corecta, poate am vrea ca sa fie vizibil ca cei protejati sunt prioritate atat pentru cei care conduc institutia, cat si pentru cei sunt la carma judetului. Poate vrem prea multe .
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.