Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 14 Februarie , 2005
La televizor am stat ºi-am plâns
Pe mãsurã ce trec anii devin tot mai credul, motiv pentru care lacrimi de fericire mi-au invadat ochii la aflarea veºtii cã israelienii ºi palestinienii au semnat un acord de încetare a focului. Imaginaþia mea a început sã zburde, construind un Orient Apropiat idilic, în care evreii se pupã cu arabii sub privirile aprobatoare ale cãmilelor bãºtinaºe sau naturalizate, de origine sirianã controlatã.
Nici nu mi-am revenit bine din emoþia asta, cã m-a lovit alta, de m-a adus într-o situaþie lacrimogenã generatoare de igrasie. Adrian Nãstase m-a sensibilizat mai ceva ca neamurile semite din Orientul parcã prea apropiat de noi, în momentul în care a afirmat cã marea slãbiciune a imaginii PSD este corupþia. Iatã – mi-am zis –, cã ºi ãsta e sincer ºi pânã la urmã recunoaºte cã nu-i aºa cum zicea tot el cu ceva vreme în urmã: cã, vezi Doamne, corupþia e, aºa, ceva care pluteºte în stratosferã. Mi-am ºi imaginat un alai de mafioþi, marca PSD, turnându-ºi cenuºã în cap, recunoscând în scris cã au furat, ce ºi cât anume, returnând sumele delapidate, cu dobânda aferentã, ºi cerând sã fie condamnaþi, ca sã poatã presta în atelierele închisorilor zile de muncã în folosul comunitãþii ºi al meu personal. Apoi sã nu plângi ca bou’ în faþa televizorului? Ba sã plângi!
Dupã ce-am plâns io ce-am plâns, cât sã umplu vreo patru lighene de tablã cu smalþul plesnit, altã ºtire m-a dãrâmat emoþional: cicã românii vor sã adopte orfani din Asia, cã ãia mici, sãracii, au rãmas fãrã case ºi pãrinþi din cauza unui techergheu de acolo de la ei, unu’ þunami. Dupã ce-am vãzut ºi fraternitatea asta internaþionalã a românilor, m-o umflat plânsu’ pânã la ºtirile nopþii, moment în care vecinu’ de jos mi-a bãtut la uºã, pe motiv cã l-am inundat. ÃŽi explic printre sughiþuri cã n-am lãsat nici un robinet deschis, cã apa-i de la plâns ºi de la ce vine plânsu’ ãsta nãpraznic. Vecinu’, om serios, fost ºef de cadre la o fabricã pe vremea lu’ Ceaºcã, mã consoleazã cã pacea israeliano-arabã n-o sã þinã mai mult de douã sãptãmâni, cã PSD-iºtii n-o sã pãþeascã nimic ºi cã românii n-o sã adopte nici un copil þunamez din moment ce au abandonat vreo 4.000 de-ai noºtri prin spitale. M-am oprit din plâns, am strâns apa de pe jos, da’ lucru’ Dracului, la televizor se dã ºtirea cu papa care-i bolnav ºi cicã vor sã-l schimbe. Vecinu’ ºi-a pus mâinile-n cap…
Ioan BOTIS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.