Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 27 Martie , 2006
La licitatie, ori la Parchet!
Recent a avut loc licitatia pentru intretinerea drumurilor din Baia Mare (adica acoperirea ravagiilor provocate in cursul iernii). In 15 martie l-am anuntat pe Vasile Barbul, directorul Directiei de Servicii Publice, din cadrul Primariei Baia Mare, ca vom participa la licitatie. In calitate de presedinte al comisiei de licitatie, Babul ne-a spus ca nu avem acces, dar ca ni se vor comunica toate datele referitoare la deciziile care se vor lua. Transparenta cu usile inchise? Doi avocati baimareni si oficiali ai Prefecturii, ne-au confirmat ca accesul la astfel de licitatii este neingradit presei, avand in vedere faptul ca este vorba de licitatii ce privesc banii publici ai urbei. Inarmati cu acest argument, am aparut la intrunirea membrilor comisiei. In Sala Europa, comisia lucra de zor. Am intrat si l-am intrebat din nou pe Barbul daca putem asista la procedura licitatiei, dar atat presedintele comisiei, cat si un functionar al Primariei, ne-au spus ca nu avem acces in sala, pentru ca datele privind firmele participante sunt confidentiale. Am plecat pentru a aplana scandalul ce se profila. Dupa cateva ore, l-am contactat pe Barbul pentru a afla ce s-a decis si care sunt argumentele legale pentru care nu am putut participa: “s-au deschis plicurile cu ofertele, urmeaza ca saptamana viitoare sa ne pronuntam. Trebuie sa analizam care este cea mai avantajoasa. Dimineata au asistat, la inceput, reprezentanti mass-media de la ziar si televiziune, dar au plecat la deschiderea plicurilor. Legea prevede confidentialitatea datelor firmelor participante.” Deci pentru altii se poate. Evident, nu publicam date din contabilitatea firmelor, de aceea contrariaza secretomania la o procedura cu caracter public. De aceea, anuntam ca vom cere dreptul de a participa la orice licitatie care priveste banii publici (la Primarie si la orice alta institutie) si de abia asteptam sa fim dati afara pentru a ne adresa Parchetului.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.