Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 20 Februarie , 2006
L-a imprumutat sa liciteze contra lui!
Licitatia pentru proiectul „Golf Park” se zguduie din temelii. Dupa ce firma deputatului Ioan Hoban si-a adjudecat licitatia pentru importantul proiect, au avut loc numeroase dezbateri, mai mult sau mai putin oficiale, privind corectitudinea licitatiei. Reamintim ca deputatul a „concurat” cu un angajat de-al sau, Ciprian Gata, un tanar cu o situatie materiala modesta, dar care a avut potenta financiara de a depune garantia de 134.000 de euro, respectiv 5 miliarde de lei! Unii sustineau ca e un truc ordinar si ca licitatia ar putea fi anulata de catre organele abilitate (Oficiul pentru Spalarea Banilor, servicii secrete, DNA, Politie). Altii afirmau ca procedura a fost legala, ca poti imprumuta bani unei persoane fizice, chiar angajat de-al tau si ca nu se poate demonstra nimic necurat. Noi, mai incapatanati, am tras un semnal de alarma, solicitand organelor abilitate sa verifice.
Urmarind daca Hoban va semna contractul cu Primaria in conditiile inrobitoare din caietul de sarcini, am tras cu ochiul in declaratia sa de avere. Era sa abandonam cautarea, primele pagini ale declaratiei de avere relevand niste inestetice liniute, adica Jupanul nu are avere, desi figureaza in topul celor mai bogati romani. Surpriza a venit spre sfarsit. La capitolul imprumuturi, la ultima pozitie apare Ciprian Gata cu un imprumut de 500 de milioane de lei. Si mai interesant este ca declaratia a fost data in 6 februarie 2006, adica dupa scandal. Si curios este ca pe 14 februarie, Hoban da o noua declaratie de avere in care Gata figureaza cu cei 500 de milioane de lei luati imprumut. Trecand peste darnicia deputatului (ha, ha, ha) ne-am intrebat cum este posibil. Si mai ales de ce?
Senzationalul continua cu stirea ca Gata si-a scos garantia de 134 de mii de euro de la Primarie. Probabil i-a inapoiat banii lui Hoban, daca i-a luat de la el. Atunci ce rost a mai avut jocul cu declaratiile de avere? Carcotasii sustin ca in declaratia de avere, Hoban a vrut sa treaca 5 miliarde de lei, dar i-a „scapat” un zero. Noi mai asteptam raspunsul la „jocul de glezna” al deputatului liberal.
Nicolae TEREMTUS
teremrus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.