1.4823 RON

Newsletter

Ultimele comentarii

Marţi , 25 Martie , 2008
Miercuri seara, in Premier League, in meciul Manchester United – Bolton, Cristiano Ronaldo a depasit recordul de 32 de goluri inscrise intr-un singur sezon, detinut de George Best. Recordul marelui jucator dateaza din sezonul 1967-68. Starul portughez a reusit 2 goluri in prima repriza. Primul gol a fost inscris ca urmare a unui corner executat de Nani. Cristiano Ronaldo a reluat centrarea cu capul, aparatorul celor de la Bolton, Matthew Taylor, a respins mingea inapoi la portughez, care a introdus-o in poarta cu un sut cu dreptul. Cel de-al doilea, marcat dintr-o lovitura libera, a fost atat de bine executat, incat jucatorii Boltonului vorbeau despre el la pauza, iar comentatorii au spus ca nici macar Beckham, in zilele lui bune, nu reusea astfel de goluri. Golurile portughezului fac ca Manchester sa aiba 3 puncte in fata Arsenalului si 5 in fata celor de la Chelsea, care nu au reusit decat un rezultat de egalitate in fata lui Tottenham dupa un meci nebun, incheiat cu 4-4. In meciul cu Bolton, Cristiano Ronaldo a bifat pentru prima oara onoarea de a fi capitanul lui Manchester, in absenta lui Gary Neville, Rio Ferdinand sau Wayne Rooney. Acestia au fost accidentati sau odihniti pentru meciul crucial din week-end, impotriva Arsenalului. Alex Fergusson, managerul lui Manchester, a declarat ca nu exista jucator in lume care sa poata face azi ceea ce a facut Cristiano Ronaldo in acest an. De asemenea, Fergusson a afirmat ca este mandru ca Ronaldo a fost extrem de incantat de obtinerea banderolei si de faptul ca s-a achitat de datorie prin felul in care a jucat. Oricum, opinia generala este ca Manchester are nevoie de inca un atacant, Wayne Rooney nereusind sa inscrie pentru Manchester din octombrie, echipa bazandu-se aproape exclusiv pe geniul lui Ronaldo.