1.4823 RON

Newsletter

Ultimele comentarii

Miercuri , 30 Ianuarie , 2008
Indiscutabil, turneul australian de anul asta a fost unul extrem de reusit. Meciuri de neuitat² Federer nu si-a mai dominat atat de clar adversarii, Henin parea invincibila, dar a fost oprita in sferturi de Sharapova. Finalistele competitiei feminine sunt doua semi surprize. Ana Ivanovic a reusit sa isi depaseasca in doar doua seturi primele 4 adversare. Primul meci al Anei impotriva romancei Sorana Cirstea a fost castigat cel mai greu dupa 7-5 si 6-3. In sferturi, Ivanova a reusit sa o depaseasca pe Venus Williams, fost numar 1 mondial, de asemenea, dupa doua seturi disputate. In semifinala Ivanova a intalnit-o pe Hantuchova care a castigat primul set la 0. Purtata de simpatia publicului, sarboaica reuseste sa castige urmatoarele doua seturi si sa acceada in finala. Pe cealalta ramura a tabloului Sharapova, care anul trecut a fost elimininata surprinzator de Serena Williams, jucatoare pe atunci necotata, a venit cu ganduri mari la Melbourne, declarand inca de la inceput ca vrea sa isi ia revansa. In drumul spre finala Maria a trecut de Davenport, Dementieva, Henin si Jankovic. Una dintre cele mai mari surprize ale turneului a fost victoria rusoaicei in fata numarului 1 mondial Justine Henin, jucatoare care parea ca nu va putea fi oprita de nimeni. Marea surpriza a turneului insa este Jo-Wilfried Tsonga. Francezul de doar 22 de ani a reusit sa treaca de unii dintre marii favoriti ai turneului dupa meciuri extrem de frumoase. Victoriile impotriva unor jucatori ca Andy Murray, Guillermo Garcia-Lopez, Richard Gasquet, Mikhail Youzhny sau Rafael Nadal spun suficient despre noua stea a tenisului mondial.