Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 26 Iunie , 2006
Inot pentru sanatatea baimarenilor
Mircea Dolha, consilier local PSD, este unul dintre alesii baimarenilor care a avut activitate atat in comisiile CL, cat si in sedintele la care participa consilierii. Mai mult, a avut cateva initiative de proiecte de hotarare, sau a participat la initiativele unui grup de consilieri. Faptul ca unele dintre initiativele lui Dolha nu au avut sorti de izbanda nu inseamna nimic, importat e faptul ca a incercat. Imi aduc aminte ca pe la inceputul mandatului actualului CL, Dolha a fost „o pata de culoare” in randul alesilor baimarenilor. Apoi, am sesizat disponibilitatea lui de a da o mana de ajutor la unele din actiunile noastre. Niciodata nu a refuzat, fiind unul dintre cotizantii pentru realizarea unor actiuni caritabile. In fond, dincolo de unele gafe politice sau luari de cuvant neinspirate, Dolha s-a dovedit a fi un tip de treaba. Mai bine sa gresesti decat sa nu ai nici o opinie, sau sa te abtii tot timpul. Nu am fost de acord cu el atunci cand a criticat actiunea liberalilor, de a planta 100 de copaci in Parcul Municipal, considerand actiunea ca fiind una de imagine. Si el a incercat un proiect pentru plantarea a 10.000 de trandafiri. Actiune care putea fi considerata una de imagine pentru PSD. Dincolo de aceste pseudo-dispute politice, e bine ca au loc actiuni in beneficiul baimarenilor. Daca actiunea are si o doza de „electorala”, nu are importanta. Ce politicieni ar fi cei pe care nu-i intereseaza imaginea personala, sau a formatiunii politice pe care o reprezinta. In acest context, Dolha vine cu un nou proiect de hotarare care vizeaza accesul gratuit al tinerilor si persoanelor varstnice la Bazinul de inot si la strandul in aer liber ce apartine tot de Bazin. Initiativa este laudabila si merita a fi remarcata deoarece, in ultima perioada de timp, a fost prea multa incrancenare in CL. Am discutat cu mai multi consilieri locali (liberali, democrati) si au spus ca vor sustine initiativa lui Dolha. Ar fi bine daca proiectul ar trece, nu numai pentru cei care ar beneficia de el, ci si pentru imbunatatirea relatiilor intre consilierii diferitelor partide. Desigur, o problema ar fi cine suporta costurile acestor gratuitati, dar cu siguranta, daca vor, consilierii baimareni vor gasi o rezolvare. Probabil, se va crede ca am inceput sa il laud pe Dolha, ca am… Inutil sa spun ca nu este asa, si nici nu ma intereseaza, daca se rezolva ceva pentru baimareni.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.