Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 23 Octombrie , 2006
Indolenta la politicieni
In ultimele saptamani am avut ocazia sa vad, sa aud, sa ma conving ca indolenta face casa buna cu politicul si, prin extensie, cu unii politicienii. Nu este o noutate, dar devine oarecum deranjant cand vezi ca tot felul de ciurucuri care au ajuns sa fie de la consilier in sus, au pretentii si „necesitati”. Sa luam, de pilda, cazul unui consilier pe care comunitatea l-a votat pentru a face treaba buna in folosul ei. Din punctul lui de vedere, al consilierului, a face treaba buna inseamna sa aiba imagine cat mai buna, sa fie vazut cat mai des la televizor si sa apara in ziare. Evident, toate acestea sa fie pozitive. In acest scop, vorbind de relatia cu presa, respectivul domn face tot ce poate pentru a fi in gratiile jurnalistilor. Si treaba merge.
In momentul in care scrii sau il dai pe sticla dintr-o perspectiva negativa (se scobeste in nas, spune prostii etc) devine preocupat de ce „te legi de el” si „cine te-a pus sa o faci”, sau „sa dai pe fata complotul ce se coace impotriva lui”. Atatea chestii doar pentru un consilier oarecare. In cazul acesta, ce sa mai spunem de politicienii cu greutate. Cine stie cate comploturi si atentate politice au loc impotriva lor!
Dupa tatonare urmeaza discutiile lamuritoare, de genul: „ce ai cu mine!”, iar mai tarziu incepe sa te sfideze, sa te injure, sa fie mitocan. La sfarsit, nu te mai saluta, ostentativ, si iti spune ca pe tine (nesimtit fiind) nu vrea sa te mai vada.
La prima vedere, fiecare este liber sa faca ce doreste, doar suntem o tara in care democratia a inflorit in gradina de trandafiri.
La a doua, nu mai este asa de simplu. A saluta, a fi respectuos, a te spala pe dinti, a nu arunca guma de mestecat pe jos face parte din educatia de acasa. Nu are nimic cu politica. Nu scrie si nu se invata niciunde ca a fi nesimtit este sinonim cu statutul de politician-consilier, politician-parlamentar, politician…
Am inghitit multe replici idioate de la tampiti ce se cred buricul pamantului. Mai nou, unii care au facut politica si au trecut in zona afacerilor ii ajuta pe unii politicieni marunti in disputele lor cu cei din presa. Scriu materiale de tot rahatul pe care unii se grabesc sa le publice. Materiale in care sunt facuti troaca de porci, ziaristi nesimtiti pentru ca scriu sau fac emisiuni despre ilustrii politicieni de doi lei (vechi). Urmeaza replica!!!
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.