Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/inaugurarea-bisturiului-cu-ultrasunete-la-spitalul-judetean-de-urgenta.jpg)
Inaugurarea bisturiului cu ultrasunete la Spitalul Județean de Urgență
La finele anului trecut a fost inaugurat, la Spitalul Judeţean de Urgenţă „Dr. Constantin Opriş” Baia Mare, unul dintre cele mai performante aparate folosite în sălile de operaţie din întreaga lume: bisturiul cu ultrasunete.
Chirurgul Mihaela Leșe, medicul coordonator al Blocului Operator a spus că: „Este rezultatul unei sponsorizări primite de spitalul nostru de la compania Vital Maramureş: 10.000 de euro din impozitul pe profit au fost direcţionaţi de către consiliul de administraţie al acestei companii spre sala de operaţie ginecologie, pentru achiziţionarea disectorului cu ultrasunete.
Aparatul a fost utilizat într-o operaţie la o pacientă cu tumoră ovariană de peste 20 cm diametru, care a fost extirpată în totalitate. Din echipa pe care am condus-o au făcut parte dr. Micle Dorina, dr. Pintea Bogdan, dr. Mureşan Lavinia, as. Gheţie Mihaela, as. Fulop Sanda şi inf. Sas Muţiu Alina. Utilizarea acestui aparat a redus cu aproximativ o oră durata intervenţiei chirurgicale.
Folosim pentru a doua oară această dotare tehnică, după ce, în luna septembrie a anului trecut, am utilizat aparatul demonstrativ, într-o operaţie de chirurgie bariatrică, ocazie cu care am remarcat avantajele folosirii sale. Mulţumim companiei Vital pentru sponsorizare”, a declarat Mihaela Leșe, medicul coordonator al Blocului Operator din Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare.