Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 26 Iunie , 2006
In lotul national de infractiuni
Ioan Moser, fost handbalist al echipei nationale a Romaniei, actual om de afaceri, continua sa sfideze toate legile romanesti. La inceputul anilor 2000, el a “tepuit” un investitor american, de origine romana, cu 90 de mii dolari, ademenindu-l intr-o afacere cu geamuri tip termopan. Anterior acesteia, Moser intrase in mai multe combinatii cu o alta celebritate locala, Ioan Miron. Si Moser si-a gasit victima perfecta pentru a-si recupera teapa luata. I-a vandut americanului o hala de productie la Ocna Sugatag, care era proprietatea lui Miron, a vandut utilaje pe care se pusese sechestru asigurator, a falsificat actele firmei, trecand in inventar bunuri imobile care nu-i apartineau, a indus in eroare reprezentantii Directiei de Finante prezentandu-le acte false, nu a achitat statului impozitele timp de mai multi ani. Dupa care, i-a vandut (chipurile!) mamei sale casa si terenul din Ocna Sugatag si a sters-o in strainatate. Investitorul american a castigat procesul civil, avand de recuperat de la Moser suma pe care acesta i-o datoreaza. In paralel, Moser a fost trimis in judecata, pentru comiterea infractiunilor de fals la Legea contabilitatii, uz de fals si inselaciune. Numai ca, de aproape un an si jumatate, procesul treneaza. Moser locuieste in Germania si a refuzat sa se prezinte la proces, desi a fost citat, ba chiar s-a emis un mandat de aducere pe numele sau. El continua sa sfideze legea si instantele din Romania. Avocatii sai au cerut noi termene, motivand ca nu cunosc dosarul. In tot acest timp, el continua sa faca afaceri in Germania, unde nici ca-i pasa de infractiunile pe care le-a comis in tara. Recent, la Judecatoria Sighet, Moser a avut ultimul termen. Dar nu s-a prezentat. Urmatorul va fi in septembrie, dupa vacanta judecatoreasca, si Moser ar putea fi condamnat in lipsa. Probabil va fi nevoie ca acesta (ce se lauda ca are in spate nume grele - ca Mircea Pascu, cu care a stat la masa in localurile din Ocna) sa fie dat in urmarire internationala pentru a fi adus in tara. Vom reveni.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.