Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 21 Martie , 2005
GAZETA a donat spirometrul Spitalului Judetean. Multumim generosilor. Daruind, am dobandit
Spirometrul pentru care GAZETA a adunat donatiile maramuresenilor a fost pus in functiune in cabinetul de alergologie din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Baia Mare. De acum inainte, bolnavii de astm nu vor mai fi nevoiti sa ia drumul Clujului pentru a li se stabili un diagnostic complex. Este primul pas catre modernizare a singurului cabinet de alergologie din Maramures.
In urma cu exact trei luni, GAZETA de Maramures a initiat o campanie de strangere de fonduri pentru achizitionarea unui aparat de spirometrie ce urma a fi donat Spitalului Judetean si de Urgenta Baia Mare (aparat necesar cabinetului de alergologie din cadrul spitalului, unde vin zilnic tot mai multi pacienti). Din cauza legaturilor stranse intre alergii si astmul bronsic, probele ventilatorii (de respiratie) sunt absolut necesare. Pana acum, acestea se efectuau cu un aparat vechi de peste 40 de ani, iar pacientii care necesitau un diagnostic exact erau nevoiti sa mearga intr-un alt oras (cel mai apropiat fiind Cluj Napoca), unde se gasesc aparate de spirometrie performante.
Pentru a veni in sprijinul bolnavilor de astm si, implicit, al Spitalului Judetean, GAZETA a decis strangerea banilor necesari achizitionarii spirometrului, care costa in jur de 3.000 euro, la care se adauga consumabilele. Marti, 15 martie, firma Procardia din Targu Mures a livrat aparatul, care a fost instalat in cabinetul de alergologie, in prezenta directorului adjunct, medicul Sabin Nemes-Bota si a medicului alergolog-imunolog Gabriela Hirian. Pretul exact a fost de 129,2 milioane lei (3.600 euro). Asa cum se intampla de obicei, nu toti cei care au promis banii au catadicsit sa ii si ofere. Unii au “uitat”, fapt pentru care i-am uitat si noi de pe lista donatorilor. Multumim celor care s-au gandit la bolnavii de astm si au sprijinit demersul nostru pentru o cauza buna: sanatatea maramuresenilor.
Generosii
10 milioane lei – Corin Chereches (consilier judetean), Vasile Deac (director Grup BD), Dumitru Matei (consilier municipal).
5 milioane lei – Ioan Stegeran (primar Farcasa), Liviu Doru Bindea (senator), Radu Stroe (senator), Dan Mihalache (deputat), Ioan Buda (deputat), Marcel Maris (manager Selmont), Anonim.
4 milioane lei – grupul TSD (Gabriel Zetea, Ioana Pop, Marius Mandra, Catalin Chereches).
100 euro – Liviu Titus Pasca (consilier judetean), Cristian Anghel (primar Baia Mare), Carmen Muresan (Irlanda), Anonim, Anonim.
3 milioane lei – Bianca Filip, Nicoleta Pop (contabil, respectiv administrator SC Complex Gara).
2,5 milioane lei – Gavril Buju (Canada).
2 milioane lei – Carmen Partene (director Ardaf), Ovidiu Galca (ex-director Remin), Valeriu Lazar (director Romtelecom), Stefan Goenczi (secretar Prefectura), Ioan Hoban (deputat), Calin Matei (consilier judetean), Alexandru Parjol (IMI SA), ARIS SA, Anonim.
50 euro – Ioan Marchis (director Directia de Cultura), Cornel Savoiu (director Directa de Sport).
1,5 milioane lei – Florin Fazekas (manager Nirom Oil), Viorel Deghid (fost prefect), Gyongyke Bondi (prefect), Ioan Pop (comisar sef Garda Financiara), Anonim.
1 milion lei – Teodor Ardelean (director Biblioteca Judeteana), Elena Carausan (inspector sef OPC), Ana Moldovan (consilier judetean), Constantin Lumezeanu (manager Onedin), Radu Micle (consilier municipal), Radu Munteanu (consilier judetean), Paul Ungureanu (manager Autobari), Eugenia Godja (primar Sighet), Anton Ardelean (primar Tautii Magheraus), Anton Muresan (inspector sef Inspectoratul Teritorial de Munca), Anonim.
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.