Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Miercuri , 27 Decembrie , 2006
GAZETA a daruit o farama de bunatate
In fiecare an, de Sarbatorile de Iarna, GAZETA a oferit cadouri copiilor din sistemul institutionalizat si persoanelor cu handicap. Si in acest an am organizat o astfel de actiune de suflet, din partea celor care ne-au ajutat, si din partea noastra. Partener „traditional” am putea spune: Directia de Asistenta Sociala si pentru Protectia Copilului.
I-am solicitat directorului institutiei, Cornelica Ilea, listele cuprinzand persoane cu handicap asistate de Directie si locatiile pentru copiii aflati in grija DPC.
Pe parcursul a mai multor zile am contactat politicieni mai deschisi la astfel de actiuni, pentru donatii si sprijin financiar. Primii care au raspuns apelului nostru au fost cei de la organizatia PNL Baia Mare, care a donat cinci milioane de lei, apoi organizatia PSD Baia Mare ne-a oferit pachete cu alimente pentru masa de Craciun, la o valoare apropiata de a liberalilor. Consilierul judetean PD, Dan Marinca, ne-a oferit un milion de lei, subprefectul Stefan Gonczi- cinci sute de mii, iar consilierul local democrat Stefan Pop ne-a dat produse de patiserie. Dupa mai multe ore petrecute intr-un oras sufocat de masini si cumparatori grabiti, am cumparat si facut pachete pentru mai bine de 60 de copii si persoane cu handicap.
Am plecat pe doua rute, la persoanele cu handicap, apoi la casele de tip familial unde sunt cazati copiii institutionalizati.
La casa de pe Hollosy, pustii ne-au recunoscut de la actiunile anterioare si ne-au asteptat cu nerabdare in sala de mese. Fetele, dand dovada de cochetarie isi aranjau in graba parul, stiind ca vor fi fotografiate. Dupa ce au primit pachetele au multumit si s-au retras, fiecare in coltisorul lui. La fel pe Tiblesului, pe Cehov sau la familiile cu multi copii si fara posibilitati materiale.
Nu a fost mult, a fost o farama din sufletul, bunatatea unor oameni care ne-au ajutat sa ducem putina lumina intr-un univers inchis. Desi GAZETA a dorit ca astfel de actiuni sa fie, oarecum permanente (si nu doar de sarbatori), nu am reusit sa demaram un proiect mai amplu care priveste sustinerea copiilor nimanui.
Ca multumire, Directia ne-a dat felicitari confectionate de acesti prunci, poate la fel de talentati precum cei de langa noi. Felicitarile le-am trimis politicienilor, celor din administratie, unor oameni de afaceri si colaboratorilor GAZETEI. Poate strigatul tacut al celor care au nevoie de ajutor va fi mai bine auzit, iar anul viitor va fi mai bine. Multumim celor care au inteles demersul nostru.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.