Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 9 Octombrie , 2006
Gavrilescu si secretele de serviciu
Saptamana trecuta am asistat la sedinta Comisiei Judetene de aplicare a legilor privind fondul funciar. O sedinta mai incarcata decat in alte ocazii. Asta pentru ca subiectul zilei l-au constituit padurile din Borsa. Cei de la Directia Silvica radeau de actele depuse la dosare, care cuprindeau schite facute pe baza declaratiilor solicitantului, iar reprezentantul Comisiei Locale Borsa, un tip maruntel, era total nepregatit pentru intrebarile comisiei. In spatele sau statea primarul din Suciu de Sus, care il intreba din sfert in sfert de ora pe tipul maruntel cat e ora. Acesta isi privea ceasul urias de pe mana si ii spunea ca mai este putin si se gata. Insa nu se mai gata. Listele cu cererile din Borsa erau fara limita. Cu ocazia aceasta am aflat si numele catorva strazi din Borsa: Dosu lui Balan, Facliei, Brusturi, Torentului, Rasilor, Gruiu lui Dan. Cele mai multe solicitari aveau o rezolvare simpla: nu prezinta acte pentru a face dovada proprietatii si dosarul se restituie la comisia locala pentru completari. Acestea se derulau in fata celor prezenti, pe un ecran, proiectia fiind dirijata de Liviu Gavrilescu, consilierul prefectului. Dand din scroll nevoie mare, Gavrilescu s-a plictisit la un moment dat si a fost inlocuit la “maus” de o juna. Dupa sedinta i-am solicitat lui Dan Buca, purtatorul de cuvant al Prefecturii, o copie dupa materialele prezentate, dar cateva zile nu ni le-a putut pune la dispozitie, din cauza faptului ca laptopul cu pricina era proprietatea personala a lui Gavrilescu, iar el se afla tocmai in Cluj. Nimeni nu putea scoate acele acte de interes judetean. Nici subprefectul Achim, nici prefectul Bondi. Nimeni nu avea acces la respectivele fisiere. Ne intrebam daca e normal ca pe calculatorul personal al lui Gavrilescu, fostul sef al FPS Maramures, sa se afle acte de acest gen, care nu pot fi accesate de nimeni. Ce se intampla daca cineva de la Guvern sau vreo instanta de judecata solicita acele acte? Cine sa le dea, cand Gavrilescu este la Cluj?
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.