Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 30 Ianuarie , 2006
Foileton cu “tepe” imobiliare
“Noroc ca in acea zi a murit sotul meu, ca altfel pierdeam si casa din Ocna!” Aceasta afirmatie socanta ii apartine unei fructuoase “femei de afaceri” (a se traduce exact invers) din Maramures, despre care am scris in cateva randuri. Pentru cine nu o cunoaste, aceste cuvinte par deplasate. Nu si pentru cei care au avut de a face cu ea. Madama este Maria Dubei, o fosta colaboratoare a sosiei Simonei Mihalache de la Raiffeisen Bank din Baia Mare, Ana Velici, care a escrocat mai multi baimareni, promitandu-le dobanzi fabuloase in conturile bancii. Aceeasi Dubei este cea care a schimbat cu consilierul local Ioan Fodo un teren din Ocna Sugatag pe doua apartamente din blocul “OJT” din Baia Mare, dar pe care acum nu le mai recunoaste. Sau cel putin asa sustine in instanta, unde se judeca de zor cu presedintele asociatiei de proprietari, din pricina restantelor pe care le are la taxe. Mai mult, ea l-a actionat in judecata pe presedintele asociatiei, acesta trebuind sa-i dea 250 de milioane lei drept daune.
Tot Dubei se afla si in spatele unei alte vanzari de teren din Ocna Sugatag, unde a dorit sa cumpere (chipurile!) o suprafata de 2 ha. Insa inainte de a cumpara de la adevaratul proprietar, Dubei s-a apucat sa vanda diferite parcele. Cu 15 mii de euro bucata. Daca va spunem ca au fost peste 20 de pagubiti, o sa radeti. Mai mult, ea a angajat si topografi fantoma (in realitate niste actori fara portofoliu), care le aratau clientilor niste terenuri si schite topo aiurea. Oamenii dadeau banii si apoi se ajungea la notariat. Notarul, sa ii spunem Mircea Bal, trecea (deformatie profesionala) doar 7 milioane lei pe actul notarial. Mai nou, oamenii s-au prins de teapa si vor banii inapoi, pentru ca pamantul are un alt proprietar. Iar Dubei e de acord. Sa dea 7 milioane inapoi si gata. Restul, pana la 15 mii euro..., cum sa fie dovediti?
Aceeasi Dubei a vandut mai multe casute din Ocna Sugatag. Dar nu o data, asa cum ar fi normal, ci de mai multe ori fiecare. Normal, s-a ajuns si la procese. Unde este reprezentata de un avocat model - Vasile Jurj. Despre care se spune ca... Dar ce mai conteaza? In urma recentei discutii telefonice pe care am avut-o cu madama, i-am promis un serial. Acesta e episodul pilot. Restul, va urma.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.