Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/fluenta-in-trafic-ambianta-citadina.jpg)
Fluență în trafic, ambianță citadină
Unul din primele Proiecte demarate de Primarul municipiului Sighetu Marmației, Ovidiu Nemeș a fost finalizat zilele acestea. Este vorba de sensul giratoriu din fața sediului Detaşamentului de Pompieri Sighet.
Astfel au fost eliminate semafoarele, prin realizarea acestui proiect reușindu-se degajarea traficului în zonă. Cei doi stâlpi de iluminat public montaţi iniţial în zonă au fost înlocuiţi cu unul amplasat în mijlocul sensului giratoriu, oferind o vizibilitate mai mare pe timp de noapte și s-au construit două insule care dirijează traficul în intersecţie. "Acest proiect se numără printre primele pe care administrația sigheteană le are în plan pentru a transforma Sighetul într-un oraș european", este de părere Primarul Ovidiu Nemeș.
Tot legat de acest proiect este și translatarea "Statuii Ostașului Român", care pe data de 25 octombrie va fi inaugurată în scuarul special amenajat în Centrul Civic al orașului.