Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Marţi , 10 Iunie , 2008
File de poveste din Consiliul Local
A fost odata, ca si-altadata, o sedinta ordinara a Consiliului Local Baia Mare, ultima in componenta 2004-2008. Ne asteptam, macar pentru o ultima oara, la un dialog civilizat intre oameni maturi, responsabili, dintre care unii sa demonstreze in ultimul ceas ca baimarenii i-au ales pentru altceva decat pentru scandaluri. Probabil cerem noi prea mult, de fapt am fost siguri de asta din primele minute ale sedintei, cand s-a ajuns la cel de-al doilea proiect de pe ordinea de zi: incetarea de drept a mandatului unui consilier local. Desi demersul a fost legal, avand in vedere ca incetarea mandatului s-a produs ca urmare a faptului ca el a migrat la alt partid decat cel pentru care a obtinut functia din CL, acesta a spus ca este inlaturat de ura primarului Cristian Anghel. S-a revoltat, a insultat, a jignit in dreapta si stanga, dar nu a adus niciun argument legal sa-si sustina punctul de vedere. Liberalul Cristian Niculescu-Tagarlas a luat atitudine impotriva discursului consilierului, dupa care au fost amandoi apostrofati de Alexandru Metes, ca nu stiu sa se comporte. Recalcitrant a fost si Dumitru Matei, care le-a indicat cameramanilor prezenti la sedinta sa ii filmeze pe liberali ca sa se vada cum au venit ei imbracati la o sedinta festiva (n. red. lejer). Presedintele sedintei, Doina Barbus, i-a replicat ca nu este sedinta festiva, ci sedinta ordinara, dar Matei nu a vrut sa se lase : „Cum nu este festiva, daca ne predam laptopurile?!”. Intepaturile au continuat, ba o bordura electorala, ba o acuza cum ca primarul vrea sa cumpere voturi. Pe la mijlocul sedintei, in urma unei neintelegeri asupra votarii unui proiect, consilierii PSD si PD-L s-au ridicat si au plecat. Consilierul a tinut insa sa mai ramana sa-i insulte pe consilierii liberali, numindu-i slugoi si acuzandu-i de lipsa de coloana verticala. Doina Barbus i-a replicat ca nu poate sa vorbeasca el despre coloana verticala dupa ce a trecut pe la PRM, PSD si PD-L. Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa... cum a fost. Jenant-penibila.
Adriana SZABO adriana@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.