Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Festival - concurs la Mireşu Mare
Primăria Mireşu Mare, în colaborare cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale - Maramureş şi Şcoala cu cls. I-VIII Mireşu Mare, organizează în 21 octombrie Festivalul folcloric – concurs “Florile Someşului”.
Concursul se adresează copiilor pâna la vârsta de 14 ani-solişti vocali şi formaţiilor de dansuri.
Ediţia a VI-a a Festivalului-concurs îşi propune păstrarea şi valorificarea costumului popular tradiţional, promovarea interpreţilor de muzică populară autentică şi a dansului popular.
Concursul se va desfăşura pe două secţiuni: Ansambluri folclorice şi Solişti vocali. Programul de desfăşurare este următorul: 12.00-12.30 – Parada portului popular;13.00 – 16.00 – Desfăşurarea concursului; 16.00 – 17.00 - Jurizarea;17.00 – 17.30 – Premierea şi înmânarea diplomelor; 17.30 – Închiderea festivalului.
Cei interesaţi de mai multe detalii, dar şi despre valoarea premiilor, pot suna la numărul 0748794256.