Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Mesajul e clar pentru urechile care vor sa auda, dar unora nu le pasa, iar altii se simt cu musca pe caciula. De aici prezenta sau mai bine zis absenta rusinoasa a aparatului de justitie maramuresean la dezbaterea privind determinarea cauzelor coruptiei si a modurilor in care poate fi eliminata. Fara spaga in sistemul sanitar, fara spaga in invatamant, fara spaga in justitie si administratie. Campania initiata de Transparency International a ajuns cu caravana la Baia Mare. Prima conferinta a avut un oarecare succes. Vizand coruptia din sanatate si invatamant, a reusit sa adune cativa reprezentanti din ambele sectoare. A venit apoi randul dezbaterii despre integritatea publica in justitie. Lista de invitati a fost generoasa. Judecatorie, Parchet, Tribunal, Curtea de conturi, Penitenciar, Cabinete Notariale, consilieri locali din comisia juridica a Primariei, au fost doar cateva din numele asteptate sa onoreze cu prezenta. Din cele spuse de organizatori au primit chiar confirmari, dar cand s-a facut ora inceperii discutiilor, prezenti erau doar organizatorii, doi consilieri din aparatul juridic al Primariei si presa. Asteptam macar un reprezentant al fiecarei institutii, din zecile de indivizi inclusi pe lista. Am asteptat degeaba. Discutiile purtate intre cei prezenti s-au invartit in jurul unor situatii ipotetice, cei in masura sa raspunda nelamuririlor si intrebarilor nici nu s-au deranjat sa anunte telefonic ca nu vin. In capul listei de invitati trona judecatorul Mihai Cernean Pop, presedintele Tribunalului Maramures, urmat de toti judecatorii de la sectiile Civila, Penala si Comerciala. Lista a continuat cu grefieri, notari, avocati, consilieri locali. Initial, am crezut ca se lasa asteptati, dar dupa o ora era clar ca nu mai vin. Organizatorii s-au aratat mai mult decat surprinsi, invitatiile fusesera trimise in scris, pe cei mai multi ii contactasera si telefonic, iar dintre acestia o parte confirmase ca vin. De aici s-au nascut tot felul de speculatii. Parea incredibil ca din toti cei invitati, persoane si institutii, niciunul sa nu poata trimite un reprezentant care sa participe macar o jumatate de ora la discutii. Pe de alta parte, am fi vrut sa putem spune ca absenta “justitiei” de la dezbaterea ce descurajeaza spaga inseamna ca noi nu avem corupti in judet.
Adriana SZABO
adriana@gazetademaraures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.