Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Marţi , 25 Martie , 2008
Extinderi medicale la patrat
Sedintele de Comisii ale Consiliului Local s-au desfasurat dupa programul stabilit. Marti, miercuri si joi, alesii membri in comisii s-au adunat in jurul mesei ovale din sala mica de sedinte a Primariei. Au fost toti, semn ca alegerile se apropie.
Daca, pana nu demult, la Comisii se adunau doi-trei membri, acum sala este neincapatoare. Listele s-au facut partial, iar alesii din mandatul ce se termina in iunie ar vrea sa mai prinda unul. Multi vor, putini vor reusi... Pentru operativitate, sedinta de la Urbanism s-a desfasurat cu cea de la Juridic. Practic, zece consilieri baimareni si vreo cinci sefi din executivul Primariei au dezbatut peste 50 de proiecte de hotarare. Artistii dezbaterilor din Comisii, ca de obicei, liberalii Radu Stef si Cristian Niculescu-Tagarlas, Ovidiu Pop-Ekka si consilierul UDMR Virag Arpad nu au intampinat „rezistenta” din partea pesedistilor. Mircea Dolha trece printr-un moment uluitor. Este absent, vorbeste mult la telefon si rade la orice gluma. Un alt consilier care a avut o activitate stearsa, George Pop, a venit mai tarziu, dar nu foarte tare, si a fost interesat mai degraba de glumite si proiecte cu afinitati pedeliste. Nu, nu manca inghetata. Primele proiecte de pe borderou au trecut fara prea multe discutii. Era limpede ca alesii asteptau ceva. In sala plutea o oarecare tensiune, pe care glumele consilierilor nu au reusit sa o risipeasca. Ajunsi la pozitia 18, tensiunea s-a eliberat (ne-a iesit fara voie). Un proiect al controversatului inginer-sef de la Electrica, Doru Lese (proiectul fiind pe numele sotiei), a produs prima confruntare. In urma cu ceva timp, Lese a solicitat sa primeasca, in concesiune, un teren la capatul bulevardului Republicii, pentru a construi o Clinica de chirurgie, dar terenul solicitat se suprapune pe o parcare la care lucreaza Primaria. Solicitarea a fost respinsa si s-a iscat un adevarat scandal, in spatele centrelor de decizie. Potrivit informatiilor noastre, vechiul proiect (respins in sedinta de luna trecuta) va reveni dupa ce Lese va actiona in instanta CL. Noua solicitare a lui Lese, printre altele si lider PD-L, este un fel de cireasa pe tort. In apropierea parcarii - care nu este parcare, dar nici Clinica de chirurgie -, este un bloc de locuinte nici prea-prea, nici foarte-foarte. Lese a cumparat un apartament la parter, pe latura dinspre parcare, si acum a venit cu o cerere de extindere si reamenajare a apartamentului in Centru Medical, demisol plus parter. Solicitarea lui Lese a starnit rumoare. Extinderea ceruta este de 158 de metri patrati, practic dublu daca tinem cont ca este demisol si parter. Zona ceruta este „impinsa” la 11 metri de la bloc si s-ar intinde spre limita celebrei parcari (ce nu e nici parcare, nici Clinica). Consilierii au refuzat din nou, argumentand cu hotararea de CL prin care limita maxima de extindere este de 3.5 metri de la bloc. Surprinzator, Lese a fost sunat si i s-a spus ca proiectul a cazut: George Pop, colegul sau de partid, si-a facut datoria, a lasat inghetata si i-a dat alarma. Consilierii celor doua Comisii au ajuns la o alta extindere considerata ca fiind „infioratoare”. Trei firme au cerut o extindere „in sus si in jos”, cu cote si cereri formulate intr-un mod greu de inteles. Pentru destindere, s-au aprobat extinderi rezonabile la cabinete de notar si medic stomatolog. La ultimul, udemeristii au fost atenti si emotionati. Doar era solicitarea unui coleg de-al lor. In a doua parte a sedintei, a aparut pe neasteptate Lese. Cu acordul tacit al membrilor Comisiilor, liderul pedelist a luat loc langa George Pop, care i-a aratat borderoul cu rezolutia „respins”. Pop este secretarul Comisiei si cel care noteaza pe borderoul original ce se hotaraste (cand e la sedinte). Acum a fost si prompt si l-a informat pe Lese. In cunostinta de cauza, acesta a vorbit consilierilor aproape douazeci de minute. „Nu stim sa facem decat Centru medical, ceva legat de medicina. Am dorit sa facem ceva pentru orasul asta”, a spus Lese. La argumentele consilierilor, care au explicat ca extinderea este enorma, liderul pedelist a spus ca nu este nicio problema, poate veni si cu un proiect mai mic, un cabinet medical. „Am urmarit atata timp acest apartament, sa il pot cumpara, si acum nu pot face ce ne-am propus”, a mai spus Lese. Consilierii l-au contrazis si i-au spus, amuzati, ca vrea sa faca acolo un „Spital”, daca s-ar tine cont de Clinica din parcare si de Centrul medical solicitat. Daca Lese va castiga in instanta parcarea si va primi si Centrul din bloc, va avea un spatiu medical mare, mare… Pe de alta parte, sa mai spunem ca Lese a primit si un spatiu transformat in cabinet medical in zona Meda. Consilierii nu au stiut (sau au uitat) ca, in urma unor discutii destul de aprinse, Lese a mai primit o aprobare pentru o extindere mare.
Avocatul fantoma
Un proiect a atras atentia celor din Comisia Juridica in mod deosebit. O solicitare pentru extinderea a doua apartamente, ce urmau a fi reamenajate in cabinet de avocatura. „Juridicii” nu cunosteau solicitantul. Au parcurs dosarul solicitarii si au exclamat: „aici este vorba de Baroul lui Bota”. Proiectul a fost respins, pe motiv ca solicitantul nu are calitatea de liber profesionist, respectiv avocat. Este de notorietate scandalul la nivel national cu Baroul lui Bota, considerat o structura paralela si ilegala.
Nicolae TEREMTUS teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.