Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 7 Noiembrie , 2005
Expozitie cu lumanare, dar fara icoane
La Muzeul de Etnografie din Baia Mare a fost deschisa expozitia „Lutul, apa, focul”, foarte probabil ultima expozitie realizata de Janeta Ciocan, etnograful care anul viitor se va pensiona. Expozitia a fost dedicata de Janeta Ciocan publicului baimarean, celor care trec pragul Muzeului de Etnografie din Dealul Florilor si in mod special lui Boris Zderciuc, omul care i-a deschis usa etnografiei si i-a aratat ca este o meserie minunata si lui Sabin Sainelic, colegul alaturi de care, vreme de douazeci si cinci de ani, a petrecut opt ore pe zi si caruia i se datoreaza in mare masura faptul ca muzeul are o colectie impresionanta de ceramica.
In cadrul expozitiei sunt expuse peste 130 de piese ceramice realizate de mesteri anonimi din toate partile Maramuresului. Multe dintre acestea (aproape 100) au statutul de obiecte de patrimoniu national. Alaturi de maiestria cu care au fost modelate, valoarea pieselor ceramice este data de vechimea considerabila pe care o au (toate au fost realizate in intervalul de timp cuprins intre 1725 si 1910). Aparent am asistat la un eveniment cultural linistit, senzatie data si de lumina lumanarii aduse din Lourdes. Aparentele inseala, pentru ca am asistat la aprinderea unei lumanari dintr-un loc considerat sfant de crestinatatea occidentala, dar au lipsit icoanele maramuresene. In locul acestora a fost postat un anunt care ne spune ca... forografia e elocventa.
„Nu stiu de ce n-au aparut icoanele in cadrul expozitiei. Eu am facut o cerere catre conducerea institutiei pentru ca icoanele sa fie scoase din depozit si expuse, dar cererea mea, dupa cum vedeti, nu a fost onorata. Probabil ca directorul Grigore Man nu a aprobat cererea, cu toate ca am facut precizarea ca vreau sa refac expozitia de baza in care, alaturi de piesele ceramice se aflau si icoanele. Icoanele noastre stau inchise din martie, din momentul in care a fost scandalul acela cu biserica. Din acel moment, depozitul nu a mai fost deschis niciodata”, a declarat Janeta Ciocan.
Tensiunile din cadrul sectiei de etnografie a Muzeului Judetean Maramures sunt departe de a fi aplanate. „Aveam un proiect de ceramica intins pe 2005-2006, care ar fi trebuit sa se finalizeze cu o expozitie de ceramica in octombrie 2006, inainte de pensionarea mea. M-am trezit ca anul viitor nu mai pot face aceasta expozitie, pentru ca si-a insusit-o altcineva. Rodica Pop, sefa de sectie, si-a dorit sa faca aceasta expozitie, n-am inteles de ce si cum”, a mai spus Janeta Ciocan.
Ioan BOTIS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.