Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Doua masini de epoca din Maramures au fost premiate la primul concurs de eleganta automobilistica din Romania. Evenimentul s-a desfasurat in 28 mai, langa Castelul Peles de pe Valea Prahovei. Concursul de Eleganta Auto a fost organizat de Primaria Sinaia, in parteneriat cu Retromobil Club Romania si Federatia Internationala a Automobilelor de Epoca (FIVA), sub inaltul patronaj al Regelui Mihai I al Romaniei.
Au intrat in concurs 36 de autovehicule istorice, fabricate intre 1930 si 1975, si cu toate ca sunt considerate „bijuterii pe 4 roti”, spre mandria noastra, Maramuresul a obtinut doua premii. Calin Simionescu, proprietarul unui superb Renault Caravelle din 1964, are de acum o diploma semnata de fostul premier Calin Popescu Tariceanu, care a fost presedintele juriului: „Este o recunoastere foarte importanta sa obtii locul trei din 36 de masini de epoca. Am luat locul III la clasa coupe-sport-cabriolette. Cred ca e cel mai important premiu pe care l-am luat si cel mai valoros, fiind un concurs international. Pentru ca pentru a fi premiat la un concurs de eleganta auto trebuie sa ai o masina foarte bine pusa la punct, aproape originala. A fost o comisie care a verificat in detaliu. In comisie au fost doi greci, un olandez, un neamt, iar presedinte a fost Calin Popescu Tariceanu. Pentru mine nu este un efort sa-mi tin masina pusa la punct pentru ca am o pasiune pentru masini si este firesc sa vreau sa o intretin cat mai bine. Iar cand vin aprecierile si recunoasterile nu poti sa nu te bucuri”, ne-a declarat Calin Simionescu.
La clasa coupe-necabriolette a fost premiata si masina maramureseanului Nicolae Mulea, un VW Karman-Ghia Coupe din 1968, caruia i-a fost acordat premiul trei. Va mai spunem ca atat Simionescu cat si Mulea sunt membri in Kafer Club Baia Mare, clubul dedicat iubitorilor de masini de epoca.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.