Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 17 Iulie , 2006
Echipa de aur a zmeilor
A fost o data o echipa denumita „de aur”. Era condusa de cel poreclit „boierul” si, dupa realizarile obtinute an de an, erau cei mai tari din parcare. Liderul putea sa plece linistit în concediu, sa spunem, echipa mergea mai departe, fara probleme. Fenomenul a tinut ani buni si a fost obiect de studiu pentru segmentul respectiv de activitate. Dar, ca în orice poveste cu… apare la un moment dat si zmeul, în cazul nostru zmeii.
Aparitiile cu nume ce te înfioreaza (zmeul este tot ce poate fi mai rau în basmele romanesti) sunt de fapt niste aparitii „rafinate”. În varianta moderna, zmeii sunt niste sefi (directori, sefi de serviciu, subalterni) îmbracati cu sacouri din piele fina, cu sosete asortate la pantofi moi din piele la fel de fina. Zmeii moderni stau în vile, la mal de lac, si mananca în localuri „cu nume”. Sunt scoliti, au arta fentarii întrebarilor incomode si au raspunsuri pentru toate. Subalternii zmeilor moderni sunt niste zmei mai mici ce fac la fel cu sefu’, si pentru sefu’. De fapt, zmeii mici sunt cu aranjamentele, cu „munca de jos”, de aia sunt si mici. Dar se înfrupta din beneficiile zmeilor mari cu multa nesimtire (ar spune tampitii care cred ca traim într-o tara normala), de multe ori chiar fara sa stie zmeul-sef. Au initiativa, s-ar spune!
Uite asa, s-a dus pe „Apa Sambetei” o echipa care parea a fi sortita sa castige întotdeauna. Din toti sefii mai mari sau mai mici a mai ramas o mana de oameni pe care te poti baza, spun privighetorile din Turnul Stefan.
Trecand peste motivul evident al schimbarii caracterului unor oameni (banii de culoare închisa), este un motiv de studiu despre cum se pot schimba niste „zani si zane” în „zmei si zmee”. Este de studiat cum niste… adusi de cel mare sa faca treaba, acum îl „înjunghie” pe la spate. Totul este de vanzare, ar spune cei care cunosc itele societatii actuale. Asa o fi, dar…
Multi se mira, cunoscand ce se întampla, de ce nu se întampla nimic. E greu de crezut ca… dar cine stie… În povesti, zmeii sunt rapusi de cel bun. Acolo e simplu. Cel bun scoate palosul si, dupa trei zile de lupte de dimineata pana seara, îl rapune pe zmeul cel rau. La noi nu e ca în poveste. Poti sa ai si palos, poti sa ai si dorinta de a rezolva, mai trebuie sa îi ai de partea ta pe zmeii de la… de unde se iau declaratii si alte din astea. Probabil, zmeu la zmeu nu îsi scot ochii. Sau ochiul… ca nu se stie exact zmeii astia cati ochi au. Unu, doi, trei sau mai multi, ca prea bine vad cum sa scoata firfirei si din…
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.