Newsletter

Ultimele comentarii

Luni , 3 Aprilie , 2006

Drumul spre semifinala

HCM Baia Mare a reusit o victorie mare in prima mansa a sferturilor de finala din Cupa Romaniei impotriva campioanei HC Zalau, antrenata de Gheorghe Tadici, vicecampion mondial la Sankt Petersburg cu nationala Romaniei. HC Zalau venea in Baia Mare din postura de mare favorita a sferturilor de finala din Cupa Romaniei la handbal feminin, avandu-l la carma pe Gheorghe Tadici, antrenor al nationalei Romaniei. Pe teren, echipele au jucat de la egal la egal, jucatoarele pregatite de Ioan Baban desprinzandu-se incet, la pauza avand un avantaj de 5 goluri. Dezinvolte si parca cu mai multa maturitate in exprimare, Camelia Balint & Co. au demonstrat ca daca exista vointa si concentrare, au sanse in fata oricarei echipe din Romania. Repriza a doua a stat sub semnul echilibrului, zalauancele reusind chiar egalarea la jumatatea partii secunde a jocului, pe fondul unei relaxari premature a echipei noastre. Chemate la ordine, jucatoarele de la HCM s-au mobilizat, portarita Sabau a reusit sa apere 3 lovituri de la 7 m, in timp ce atacul a functionat perfect. In final o diferenta de doar 3 goluri (29-26, la pauza 15-11), dar si sperante pentru accederea in semifinalele competitiei. Cunoscut pentru iesirile sale la adresa arbitrajului, Tadici a fost neasteptat de linistit (cele „doar” trei iesiri ale sale putand fi incadrate la categoria normal). „Sunt calm cand munca noastra nu este grosolan calcata in picioare si putem sa ne facem jocul. Pe de alta parte, nici miza meciului de azi nu a fost foarte mare”, si-a explicat Tadici comportamentul, opinand ca in momentul de fata in arbitrajul din Romania nu crede ca se mai poate face ordine. Brigada de arbitri a fost inlocuita cu doua zile inaintea partidei, la cererea clubului baimarean, initial fiind delegata brigada care a cauzat in urma cu doi ani plecarea de la echipa a fostului patron, Ioan Maris. Referitor la cele doua jucatoare din lotul HCM convocate la nationala, Balint si Geiger, Tadici a precizat ca vor face parte din noul schelet al echipei nationale pe care doreste sa-l creeze incepand cu anul viitor. Victoria baimarencelor este de moral, dar obtinuta pe merit, si poate constitui actul de renastere a unei echipe care in urma cu doi ani era pe cale sa se desfiinteze. Desigur, returul de la Zalau este dificil in conditiile in care multi opineaza ca „Tadici arbitreaza”, insa oficialii baimareni au gasit solutia: „il vom inregistra pe caseta video, exclusiv pe Tadici, la fel cum am facut-o si la Baia Mare. In acest fel nu ne va mai putea contesta nimeni si vom avea un arbitraj la fel de bun precum cel de acasa”, a afirmat vicepresedintele Liviu Bala. Revolta lui Baban Viitorul ambilor tehnicieni este incert, din vara acestia urmand a decide unde isi vor continua cariera. Daca Tadici s-a aratat extrem de secretos, declarandu-se preocupat inca de actualul sezon, Baban a fost nemultumit de intorsatura luata: „am venit din Italia pentru a fi director al Directiei Judetene de Sport a Judetului Maramures, nu pentru a fi antrenor la handbal. Desigur, nu las neterminata o munca deja inceputa, insa nu cred ca din vara voi mai fi antrenor. Clubul va trebui sa gaseasca pe cineva sa stea pe banca tehnica in locul meu. Cei de la Gaeta (fostul club al lui Baban, n.red.) ma asteapta cu bratele deschise. Sper totusi ca problemele sa se rezolve pana atunci. Nu vreau sa acuz pe nimeni.” O zi mai tarziu, aflati la aceeasi masa cu actualul director al DSJ, Cornel Savoiu, la o intalnirea a Asociatiei Presei Sportive din Maramures, Baban si-a sustinut punctul de vedere, in timp ce Savoiu s-a abtinut de la orice comentarii. Claudiu BABAN claudiu@gazetademaramures.ro