Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Marţi , 9 Noiembrie , 2010
Drum de un milion de euro la Moisei
Moiseiul va beneficia de o investitie de un milion de euro. Este vorba de un drum pe o lungime de 10 kilometri care va facilita accesul mult mai usor la terenurile agricole din zona. Primarul Toader stetcu ne-a explicat: „ Este vorba de un drum pe 3 dealuri, drum in 3 zone spre terenurile agricole. Presupune impietruiri, rigole, podete, si un strat de uzura pe deasupra. Drumul este pe trei tronsoane: Dealul Moiseiului-Dealul Beresei, pe Dealul Mare si Valea Parosii. Este vorba despre un drum de acces spre terenurile agricole. Acest drum va deservi peste 700 de hectare de terenuri agricole”.
In momentul de fata nu exista niciun risc sa nu se materializeze acest proiect: „Este semnata notificarea, deci finantarea este obtinuta si situatia-i clara. Urmeaza sa demaram actiunea de licitatie, de achizitii publice. Partea cu licitatie, cu proiectare, cu tot, pana prin luna martie aprilie cel tarziu se termina. Deci anul viitor se pot demara lucrarile de executie si tot anul viitor se finalizeaza lucrarea”, spune primarul.
Acest proiect este foarte important cu atat mai mult cu cat sunt numai doua proiecte castigate in Maramures. Fondurile au fost limitate, s-au depus foarte multe proiecte si doar doua proiecte au fost finantate pentru Maramures. „Este vorba de Moisei si Coas. Punctele forte care au cantarit la castigarea acestui proiect au vizat valoarea proiectului, suprafata deservita, si nu in ultimul rand a fost luat in vedere numarul de animale si de ferme agricole din zona. Mai exact, este vorba de numarul de stani de pe terenurile respective, ferme de taurine etc. Un alt punct tare al proiectului este ca face legatura intre DN 17 C din Dealul Moiseiului si ajunge in DN 18. Deci face legatura intre cele doua drumuri nationale, din Dealul Moiseiului pana la Lunca de Jos. Latimea drumului va fi de 3 metri. Multi dintre localnici inca nu stiu de acest proiect, de aceea inca nu prea sunt pareri din partea lor, dar dupa ce vor incepe lucrarile vor realiza anvergura si importanta proiectului”, ne-a mai declarat primarul Toader stetcu.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.