Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 1 Mai , 2006
Donatie liberala pentru cei mici
* PNL propune energia solara ca inlocuitor pentru gaz
In ultimii zece ani, consumul de gaze naturale pentru consum propriu a crescut foarte mult. In acest sens, urmand indicatiile Uniunii Europene, Guvernul Romaniei a emis o strategie care impune scaderea consumului de gaz. S-au oferit trei alternative de folosire a energiilor alternative: eoliana, geodezica si solara. Pentru obtinerea unei finantari de achizitionare a unui echipament ce reduce consumul la gaz, este nevoie de proiecte care sa justifice acest lucru. Un astfel de proiect a fost initiat de organizatia PNL Baia Mare, care a achizitionat un echipament in valoare de 40 milioane lei, ce urmeaza a fi donat municipalitatii. Acesta va folosi energia solara, pe care o va transforma in energie calorica. Astfel, pe perioada calda (aprilie - octombrie), un astfel de echipament va asigura noii locatii consumul de apa calda si incalzire (100%), iar pe perioada rece (noiembrie - martie), acest consum va fi redus cu 30 - 40%. Prima constructie care va beneficia de aceasta investitie va fi Gradinita Nr. 1 din Baia Mare, unde tocmai se reface instalatia de incalzire. Noul sistem este diferit de cele anterioare, care necesitau directa actiune a razelor solare. Actualul echipament poate fi folosit si atunci cand cerul este acoperit de nori, lumina difuza a soarelui fiind suficienta. Achizitionarea echipamentului reprezinta o noutate pentru Baia Mare, municipalitatea incercand un experiment care, daca va da rezultatele asteptate, va fi urmat de un proiect ce va include toate unitatile scolare din municipiu (scoli, gradinite). “O astfel de investitie este rentabila. In prezent, doar pentru apa calda se cheltuiesc 10 miliarde lei/an, pentru scoli si gradinite. Cu acesti bani s-ar putea achizitiona sute de echipamente. Am luat legatura cu reprezentantii Agentiei Nationale pentru Energii, care ne-au asigurat ca in eventualitatea unei investitii, jumatate din costuri vor fi suportate din fonduri externe. In plus, costurile acestui echipament se ridica la 40 milioane lei, in conditiile in care preturile in UE sunt de 3 - 4 ori mai mari, pentru ca noi il aducem din China, direct de la producator. Daca acest proiect va fi o reusita, un altul similar s-ar putea folosi si in cazul mansardelor (un proiect ce urmeaza a fi pus in aplicare curand)”, a declarat consilierul local Cristian Niculescu, presedintele PNL Baia Mare.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.