Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 16 Octombrie , 2006
Dolha, trimis in judecata
* Bila neagra pentru CL Baia Mare
Procurorii DNA au descins in Baia Mare la inceputul saptamanii trecute, pentru a face lumina in cetosul caz al cumpararii terenului solicitat de Delia Vranau. Ucenic-vrajitor in aceasta intamplare a fost consilierul PSD, Mircea Dolha, cel care a fost interfata intre solicitarea lui Vranau si Consiliul Local. Cercetarile s-au incheiat, a inceput urmarirea penala impotriva lui Dolha. Va fi trimis in judecata, va fi suspendat din calitatea de consilier si risca sa faca ani de inchisoare.
La ora zece a primei zi a saptamanii trecute, consilierul Dolha a intrat pe poarta IJP pentru a raspunde intrebarilor procurorilor DNA. Este pentru a doua oara in acest an cand procurorii de la Departamentul Anti-Coruptie descind in Baia Mare. Daca data trecuta au venit pentru un caz (Golf-Park), de aceasta data pe agenda de lucru a procurorilor au fost mai multe anchete.
Revenind la Dolha, el a fost chemat sa dea declaratii, deoarece existau elemente care duceau spre un posibil trafic de influenta al consilierului PSD in cazul Vranau. Reamintim pe scurt povestea. Delia Vranau, a cumparat o casa in Baia Mare. In curtea acesteia exista un teren care nu era trecut in actele de proprietate. Acest teren a rezultat acum foarte multi ani in urma realizarii strazii Victoria. A urmat povestea cu proiectele de hotarare respinse de consilieri, din varii motive. Mircea Dolha o cunoaste pe Vranau de mult timp si vazand cererea a „interpelat-o” cu promisiunea ca o va ajuta sa-si rezolve problema. Urmeaza ceea ce GAZETA a publicat, respectiv transcrierea unor inregistrari ale unor discutii intre Vranau, Dolha si consilierul juridic al acestuia, Vasile Cernestean. Din aceste discutii rezulta ca Dolha a solicitat, in total, 15.000 de euro pentru a rezolva aprobarea proiectului. Lui Vranau i-a spus ca trebuie sa dea cate o mie de euro la 15 consilieri. In fine, povestea s-a terminat cu ascultarea acestor inregistrari de sefii de grup de consilieri din cadrul CL. Inregistrarile au fost audiate si de redactorii GAZETEI. Noi am scris materialele si scandalul a izbucnit.
Sub „tirul” DNA
Valurile scandalului au ajuns pana la Bucuresti, la DNA. Procurorii anchetatori au venit la Baia Mare sa clarifice situatia dupa ce s-au sesizat de materialele noastre. „Ne-am sesizat dupa ce am citit materialele aparute in GAZETA de Maramures. Nu stim nimic de existenta vreunui autodenunt sau altceva”, ne-a declarat comisarul DNA, Catalin Aldea.
Procurorii au luat toate probele existente, de la inregistrari, casete filmate, la declaratii ale lui Vranau (chemata din Germania) si ale altor martori la cele intamplate. In prima zi, Dolha a stat sapte ore in audieri. In ziua urmatoare a fost o audiere cu Dolha si Vranau, fata in fata, si alte audieri. Procurorii DNA au finalizat cercetarile si, potrivit informatiilor noastre, s-a inceput urmarirea penala impotriva lui Dolha pentru infractiunea de trafic de influenta. In zilele urmatoare, DNA va face demersurile necesare pentru suspendarea lui Dolha din calitatea de consilier local, pana la finalizarea procesului. Judecata ar putea fi la Bucuresti sau la Baia Mare.
Dolha risca inchisoare de cel putin doi ani. Ar putea fi o condamnare cu suspendare. Din sursele noastre, toate inregistrarile sunt autentice, inscrisurile si declaratiile sunt „beton”. Nici vorba de colaje, conspiratii politice sau alte motivatii aiuristice.
Pe langa cazul Dolha, au fost facute cercetari in cazul blocului de pe Horea, cazul prim-procurorului, Ioan Demeter, si afacerile oneroase din Borsa. Ultimele doua tematici au ca punct de plecare tot materiale aparute in saptamanalul nostru. Procurorii DNA se vor intoarce in Baia Mare pentru a finaliza si aceste cazuri. Vom reveni.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.