Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/author/medium/stefan-gonczi.jpg)
Marţi , 27 August , 2013
Dialoguri virtuale / Luminiţa de la capătul tunelului
Întrebare: Din doi în doi ani, România apelează la instituţii financiare, tip Fondul Monetar Internaţional, pentru a încheia diferite feluri de acorduri, mai mult sau mai puţin criticate de specialiştii în domeniu şi în general dezavuate de cetăţeni, fiindcă reprezintă obligaţii pentru ei şi generaţiile următoare?
Răspuns: În perioada 15 - 16 iulie 2013, Christine Lagarde, actualul director general al F.M.I. a vizitat România pentru a discuta cu persoane avizate din conducerea ţării, reprezentanţii sistemului bancar, sindicate, O.N.G.-uri, reprezentanţii comunităţilor de afaceri, în vederea continuării relaţiilor cu instituţia pe care o reprezintă, respectiv discutarea unui nou acord de tip preventiv (cauţionar).
Î.: Christine Lagarde este un nume des vehiculat în media de specialitate. Dacă predecesorul ei ne-a fost servit ca „omul negru – plin de vicii”, aveţi posibilitatea să-i faceţi Christinei Lagarde o prezentare biografică sumară?
R.: Christine Madeleine Odette Lagarde s-a născut la Paris, la data de 1 ianuarie 1956, din familia Lallouette. Este absolventă a Facultăţii de drept, după care a profesat avocatura. De-a lungul carierei sale politice, Lagarde a îndeplinit mai multe funcţii oficiale în Franţa, printre care ministru de finanţe, ministru al agriculturii şi ministru al comerţului şi industriei. Ea a fost prima femeie care a devenit ministrul unei economii G8 şi este prima femeie care a devenit director general al FMI .
Pe 16 noiembrie 2009, ziarul britanic Financial Times a numit-o pe Lagarde cel mai bun ministru de finanţe din zona euro. Tot în acelaşi an, revista Forbes a clasat-o pe locul şaptesprezece în rândul celor mai puternice femei din lume.
Î.: Care este istoricul ultimelor acorduri cu Fondul Monetar Internaţional, în contextul în care România, de la cel mai înalt for, a oscilat între un refuz categoric de a încheia orice fel de acord cu F.M.I. până la o totală colaborare?
R.: Primul acord s-a încheiat în anul 2009, după o înţelegere de tip stand - by, în valoare de 13 miliarde de euro. Un al doilea acord se semnează în anul 2011, în valoare de 5 miliarde de euro, cu termen scadent martie 2013.
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.