Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 27 Februarie , 2006
Dezinteresul alesilor
Sedinta de Consiliu Local Baia Mare (CL) din aceasta saptamana va suferi din cauza proastei organizari si (dez)interes din partea unora dintre alesi. Premergator sedintei de CL sunt sedintele de comisii unde se studiaza proiectele de hotarare. Saptamana trecuta, Comisia Juridica nu s-a putut intruni din motiv de cvorum.
La mijlocul saptamanii trecute au fost programate sedintele comisiilor de Urbanism si Juridica, cele care genereaza cele mai multe dispute politice.
La Urbanism, probleme au aparut la proiectul prin care se solicita concesionarea terenurilor ocupate de pietele agroalimentare si la cel prin care Ocolul Silvic Baia Mare solicita o suprafata de 10 arii, pe care ar urma sa se ridice sediul Ocolului Silvic. O parte din directorii Primariei nu a fost de acord cu solicitarea, motivand ca acea suprafata apartine Parcului Municipal. Cei „pro” au explicat ca terenul este pe amplasamentul fostului poligon auto. Pana la urma s-a ajuns la un acord favorabil, dar ramane de vazut cum se va termina povestea in plenul CL.
Interesant este ca, desi exista harti, una mai colorata ca alta, nu se cunosc cu exactitate limitele Parcului Municipal. Gurile rele afirma ca cineva ar avea interes sa obtina respectivul teren.
Surprinzator, la ora fixata pentru a incepe lucrarile Comisiei Juridice, doar doi dintre cei cinci „magnifici” membri ai comisiei erau prezenti. Asa ca, din lipsa de cvorum, comisia si-a amanat lucrarile pentru o alta zi, respectiv joi. Insa nici atunci nu au fost prezenti decat doi dintre membrii comisiei. Firesc, a urmat o noua amanare (pentru prima zi din aceasta saptamana). Problema este ca sedinta de CL are loc marti, iar luni, membrii Comisiei Juridice vor trebui sa studieze 50 de dosare si sa dea verdicte pe lege. Ne mai miram ca sedintele Consiliului Local Baia Mare sunt atat de pasionante, pasionale si… prost pregatite?
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.