Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Marţi , 5 Februarie , 2008
De la pensionari, cu drag...
Adriana SZABO
adriana@gazetademaramures.ro
Din sala 105 a Prefecturii, de la intalnirea Comitetului Civic de Dialog pentru Problemele Persoanelor Varstnice, spre stiinta primarilor, guvernantilor si sefilor de institutii deconcentrate, transmitem ce-si doresc pensionarii nostri in noul an. In primul rand, desi nerealist, batranii vor pensii indexate in functie de inflatie, modificarea inteleapta a Legii 19/2000, sedii decente pentru asociatiile lor, fonduri pentru infiintarea unor noi cluburi in care sa isi petreaca timpul liber (despre care la tinerete credeau ca va fi plin de liniste, nu de griji). Apoi, pe aceeasi lista pe care in 2007 nu au putut bifa mai nimic, au pus speranta reducerilor la transportul in comun in toate localitatile, nu doar in Baia Mare. Ar mai vrea, daca se poate, domnilor alesi, sa fie consultati atunci cand se pregatesc tot felul de modificari legislative care ii privesc, pentru ca doar ei stiu in mod real cum poti sa subzisti lunar din 300-400 lei. Dincolo de toate acestea, daca nu-i cu suparare, ar mai vrea largirea listei de compensate si cresterea gradului de compensare.
Stim ca domniile voastre, din caldura fotoliilor, nu intelegeti nimic din ce va transmit bunicii Romaniei de azi, dar cum tot se apropie campania electorala si veti ajunge din nou sa le cersiti votul, faceti ceva care sa merite. De exemplu, scutiti-i de impozite pe cei cu venituri infime, la fel cum va scutiti si domniile voastre de tot felul de taxe pe care plebea le plateste. Si daca mizeria, saracia si boala in care se scalda numerosi pensionari v-au lasat atata vreme indiferenti, anul 2008 sa va aduca intelepciunea de a vedea dincolo de geamurile fumurii ale masinilor voastre, dincolo de stomacul ghiftuit si dincolo de nesimtirea crasa cu care ati obisnuit sa va tratati alegatorii. In rest, sa va mearga numai bine, la fel de bine cum le merge lor prin mijlocirea domniilor voastre.
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.