Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 26 Iunie , 2006
CUPROM, in Parlament!
Articolele GAZETEI cu privire la situatia de la CUPROM SA Baia Mare au avut un ecou unde ne asteptam mai putin. Deputatul UDMR de Maramures, Istvan Bonis, ne-a contactat, interesat de problema poluarii din municipiu: „as dori sa discut cu cei care au avut opinii referitoare la instalatia pentru prelucrarea alamelor si bronzurilor si sa fac o sesizare la Ministerul Mediului pe aceasta tema, de asemenea voi solicita un control pe linie de mediu. Nu sunt de acord cu o potentiala sursa de poluare.” Am fost placut impresionati de cererea deputatului UDMR, unul dintre cei mai seriosi parlamentari maramureseni. Bonis este, probabil, singurul parlamentar al judetului pe care sfarsitul de saptamana il gaseste in teritoriu tinand audiente, zbatandu-se pentru proiecte si pentru solicitarile venite din toate zonele politice. Evident, in problema CUPROM, si nu numai, il vom sprijini pe deputat, cat putem. Pe de alta parte, suntem mahniti ca alti parlamentari de-ai locului nu au astfel de initiative, adica sa se „lupte” pentru oamenii acestui judet. Promisiunile electorale au ramas in cui, iar problemele personale, in buzunarul de la piept. In acest timp, la CUPROM a poposit o echipa de control de la Agentia Regionala de Mediu Cluj pentru acordul de mediu al controversatei instalatii de topire a alamelor si bronzurilor. Nu am reusit sa aflam rezultatul, deoarece la societatea baimareana s-a instituit un regim dur, cu scopul de a impiedica „scurgerile” de informatii, de parca baimarenii nu ar trebui sa stie ce li se pregateste. Mai jenant e faptul ca, vorbeste lumea, conducerea combinatului ii va actiona in judecata pe cei care au avut pozitii critice la adresa instalatiei. Speram sa le vina mintea la loc!
Nicolae TEREMTUS teremtus@gazetademaramures.ro
Ioana LUCACEL
ioana@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.