Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 5 Decembrie , 2005
Culti si desculti / Vecinii necunoscuti
La fiecare sarbatorire a zilei de 1 Decembrie, ca simbol national, am ales o intrebare tematica. Parca il aud si acum pe Vasile Ardelean, primarul din Ulmeni, uimindu-ma cu teoria sa care spune ca la 1 Decembrie ne-am luptat cu teroristii si s-a infaptuit “Revolutia din decembrie ‘89”. Acum am incercat sa schimb putin “traditia”, trecand din planul national in cel judetean. Si pentru ca tot suntem buni moroseni, macar vecinii ar trebui sa ni-i cunoastem. Intrebarea saptamanii: Din punct de vedere administrativ, care sunt vecinii judetului Maramures?
Fiind o intrebare mult prea simpla pentru muritorii de rand, i-am dat cuvantul senatorului PNL de Maramures, Radu Stroe, care a gafat impardonabil. “Dumneata glumesti? Satu Mare, Salaj, Ukraina, Suceava. Asta e tot ce va intereseaza? Ai de mine!” Un raspuns fabulos pentru un senator, dar cu doua judete lipsa „la inventar”. De ce nu ne miram de implicarea dumneavoastra ce tinde la zero in problemele judetene, din moment ce nu stiti bine unde se afla oamenii care v-au votat?
Totusi, cea care a tinut sa dea un raspuns exhaustiv, dar a uitat cateva amanunte esentiale, este Dorina Micle, directorul Directiei de Sanatate Publica Maramures, care ne vede mai integrati in Europa decat suntem. “Avem granita cu Ukraina si Ungaria (bang, bang!, n.red.), iar in cadrul tarii, cu Satu Mare, Salaj, iar peste munte e Suceava. E foarte frumos in Bucovina. Pacat ca nu e toata a noastra”, a fabulat Micle. Foarte frumos raspunsul, pacat ca e deplasat. N-ati uitat decat doua judete si ne-ati “infratit” gratuit cu Ungaria. Dar, sunteti director DSP, nu?
Papagalul saptamanii i-l vom acorda fara doar si poate unei femei. Era sa zic doamne, dar mi-am revenit. Aceasta se intituleaza Livia Sima si a “receptionat” papagalul pentru raceala cu care trateaza ziaristii. “Asta e problema dumitale? Testele? Ce faci, imi dai mie teste? La revedere!” Nu sufar de orgoliu (ma trag de siret si cu pruncii de clasa a III-a din jurul blocului), dar nu imi amintesc sa ne fi socializat atat de bine, incat sa ne tutuim si sa urle la mine. Are o varsta, e drept, dar asta nu justifica obraznicia, din contra.
Raspuns corect a dat directorul Companiei REMIN, Vasile Pintea, care a enumerat toate vecinatatile in ordine. “Satu Mare, Salaj, Cluj, Bistrita Nasaud, Suceava si Ukraina”. Ii dam un 10, sa moara de ciuda mai sus amintitii.
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.