Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 21 Martie , 2005
Culti si desculti - O placere... masochista
Intrebarea acestei saptamani a fost: ”Care a fost cel mai mare grad atins de Hitler in armata?” (fara a lua in calcul ulterioarele titluri pe care si le-a atribuit singur, din calitatea de fuhrer). Unii au trecut, altii au ramas cu restante. Dupa ce am sesizat ca ai rubricii „clienti” uziteaza abuziv de scuzele gen „sunt in trafic”, sau „telefonul mobil imi joaca feste”, acum am descoperit un nou caz de ”chiulangita” in fata raspunsurilor. Se apeleaza la scuza starii de sanatate precare.
”Stii cum e, am fost la spital, ca mai am si eu probleme. Mai, Dragos, stii cum e, ma intrebi tu tot felu’. Ai tu ceva cu mine. Stii cum e...”, a ingaimat consilierul judetean Gavril Ciceo, cel care inca mai duce dorul functiei de lider de sindicat la CNSLR Fratia. Stiti cum e, sa v-o spunem pe aia dreapta. Ideea e ca... nu stiti.
Un alt lovit de nestiinta a fost Filip Pavel, inca filozofic purtator de cuvant al Inspectoratului Scolar Maramures. ”Ah, veniti cu intrebari dintr-astea... Stiti, am avut un deces in familie, va rog frumos”, s-a lamentat Filip, care de fiecare data are pregatita o scuza (deci, e bun pentru functie!).
La auzul intrebarii, proaspatul exclus din conducerea PPRM Maramures, Mircea Mihordea, a tinut sa faca unele remarci specifice. ”Imi amintesc de dumneavoastra cu placere masochista”, mi-a spus ex-senatorul (fara a uita ca m-a vorbit de ”bine” colegilor din presa locala), dupa care i-a catalogat pe Doru Bindea si Emil Marinescu drept ”dizabilitati, handicapati si prosti”. Apoi a trecut la intrebare. ”Hitler nu a fost decat caporal. Si-a acordat el dupa aceea functii, ca si Postelnicu, dar nu putem vorbi de ele, ca nu avea scoala militara. Desi Hitler era un geniu militar, un geniu malefic. Macar Ceausescu daca si-a dat functiile, a facut o scoala militara”, a incheiat Mihordea.
Raspunsul complet l-am primit de la Madalin Bors, presedintele PUR Maramures, seful corpului de control in Ministerul Economiei si Comertului: ”in Primul Razboi Mondial era caporal, la arma tunuri. Servant, mai exact.”
Raspuns corect: Adolf Hitler a luptat in Primul Razboi Mondial in armata germana, nefiind capabil sa obtina un grad superior celui de caporal.
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.