Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 15 Mai , 2006
Culti si desculti: (Ne)Cazurile verbului
Unul dintre deputatii maramureseni admitea ca are dificultati cu limba romana. Si omul a luat lectii de gramatica. Foarte buna idee si de apreciat, pacat ca exemplul sau nu a fost urmat si de altii, pentru ca, vorba aceea, exprimarea unui om politic este esentiala. Saptamana aceasta, „anchetatii” rubricii au avut de furca cu o intrebare care necesita mai multa perspicacitate decat stiinta: Care sunt cazurile verbului? Consilierul municipal Dumitru Matei s-a aratat un adevarat om de afaceri. Pus in dificultate, a incercat o negociere. „Ha, ha! Esti dulce. Zi-mi tu primul”, a incercat Matei. N-am cazut in capcana. Un alt consilier local baimarean, Dorina Suciu, a calcat stramb, ocolind raspunsul: „Nu ma mai sunati cu dintr-astea. Ma enervez si eu si dumneavoastra. Daca vreti sa faceti un subiect interesant si frumos, va sau la dispozitie. O sa-mi pregatesc o lista cu intrebari si o sa va sun, sa ne intalnim saptamanal la o cafea.” Frumoasa intentie, dar tot nu ne-am elucidat. De ce acesta nu ar fi un subiect frumos si interesant? Daca alesii baimareni nu au fost pe faza, am trecut in teritoriu. Consilierul judetean Gabriel Zetea, depasit de subiect, a confundat cazurile cu modurile si timpurile. „Prezent, trecut, viitor, mai mult ca prezent (!), gerunziu, infinitiv. Mai sunt, dar… Cand faci matematica… Eu sunt economist.” Dupa un minut, s-a lamurit si ne-a sunat el. „O mica precizare. Ce am spus eu sunt timpurile. Daca o sa ma acuze electoratul ca nu-mi aduc aminte cazurile verbului, nici o problema, pentru ca ele nu exista”, a completat Zetea. Mai bine mai tarziu, decat deloc. Apreciem dorinta de cunoastere. Singurul care a scapat de capcana a fost Simori Alexandru, consilier local Baia Mare, care a dat o lectie vorbitorilor de limba romana. „Cazurile verbului sunt nominativ, dativ, vocativ. Hopa! Stati putin, astea-s la substantiv. Verbul, verbul (se gandeste, n.red.)… Verbul nu are caz. Am terminat liceul in ’66. E ceva de atunci. Lucrez la un ziar de limba maghiara, dar gramatica maghiara e diferita de cea romana. E mai simpla, fara cazuri”, a precizat Simori. O lectie bine venita pentru romanii get-beget. Raspuns corect: verbul nu are cazuri. Acestea sunt specifice substantivului, pronumelui, numeralului. In limba romana sunt cinci cazuri: nominativ, acuzativ, genitiv, dativ, vocativ.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.