Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 6 Noiembrie , 2006
Culti si desculti - Gloria apusa a Armiei Romane
Comunistii aveau un fix cu 23 august. De la mic la mare, tot poporul trebuia sa iasa in strada, la pas de defilare. O sarbatoare ce amintea de eroismul soldatilor romani in al Doilea Razboi Mondial, asociata ulterior cu marile „genii” ale bolsevismului de la noi. Astazi, 1 Decembrie nu reprezinta nimic altceva decat o zi libera, pentru cei mai multi dintre noi. Faptele eroice ale armatei romane au fost uitate in timp. Putini sunt aceia care isi mai amintesc cate ceva din ceea ce a insemnat eliberarea tarii de sub ocupatia straina, la mijlocul veacului trecut. „Ce reprezinta data de 25 octombrie si ce eveniment istoric este legat de aceasta”, a sunat intrebarea de saptamana trecuta. Asta, in ideea in care mizam pe faptul ca proaspat sarbatoritul eveniment nu a fost uitat de tot de cei care ne conduc azi. Spre surpriza noastra, am avut parte de mai multe raspunsuri corecte. Probabil lectiile comunistilor nu au fost tocmai atat de rele, pentru unii...
Emil Marinescu, vicepresedintele Consiliului Judetean Maramures, si-a adus aminte ca un alt Emil, mult mai celebru, a scris „Din lumea celor care nu cuvanta” si si-a ascuns nestiinta in tacere. La auzul intrebarii noastre, a domolit glasul si „s-a dat lovit”: „Acum sunt la Bucuresti, cu proiectele astea. Sunt intr-o intalnire, nu pot vorbi. Daca ma sunati mai tarziu, sigur, o sa va raspund.” Probabil Marinescu inca nu citise ce scria pe invitatia din 25 si nu stia ce se va sarbatori. Ca Emil „Garleanu” Marinescu nu cuvanta in Consiliul Judetean am inteles (uneori este mai bine sa taci, pentru a da impresia ca pricepi ce se discuta), insa scuza cu intalnirile la Bucuresti e veche deja.
Vasile Iusco, primarul din Dragomiresti, a ezitat putin, dupa care a dat un raspuns bun. „E o sarbatoare mare, eliberarea Ardealului de sub ocupatia hitlerista. Le stiu pe astea, ca mi-a placut istoria”, s-a justificat Iusco.
Comisarul Ioan Isac, seful politistilor maramureseni, era in concediu. Probabil acesta a fost si motivul pentru care avea mintea mai odihnita decat de obicei si a reusit sa ne convinga cu un raspuns corect. „Este Ziua Armatei Romane, care coincide cu eliberarea ultimei localitati (Carei) de sub ocupatia nazista. Vreau sa le urez pe aceasta cale celor din Armata sa devina profesionisti, asa cum sunt politistii”, a spus Isac. Daca tot ati adus vorba, dom’ comisar, atunci va spunem si noi ca ar trebui sa „eliberati” Politia de cateva elemente care ocupa anumite functii pe acolo. Apoi, mai vorbim de profesionisti.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.