Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 30 Octombrie , 2006
Culti si desculti - Cuvinte de peste 30 de litere
Purtatorii de cuvant ai institutiilor sunt, în genere, cei de care te lovesti în documentarea materialelor. Unii sunt agreabili si încearca sa-si faca meseria bine. Asta daca sunt specializati pe acest domeniu. Altii sunt enervanti si au acea privire insipida pe care ti-o arunca cea de la ghiseul de informatii din gara. De mutrele astora ne-am saturat si o sa îi amintim numai cand îsi dau demisia. Deocamdata, stam de vorba cu cei care mai raspund la telefoane. Pentru ca se pricep de minune la cuvinte, prezentand institutia pe care o reprezinta în culori foarte roze, i-am întrebat pe cativa dintre acestia (unii fosti colegi de breasla), „care este cel mai lung cuvant pe care îl cunosc în limba romana”.
Gherda Szabo, purtatorul de cuvant al Consiliului Judetean, a gasit un cuvant de 14 litere (e drept ca la plural a mai castigat cateva puncte). „În presa, folosim cuvinte scurte si concise, la fel ca stirile pe care le prezentam. Dar, ca profesor de limba romana, îti spun un neologism, care nu e prea folosit azi – matrapazlacuri.” Nu e folosit des, însa matrapazlacuri avem cu duiumul si turcismul este foarte potrivit în contextul socialo – politic de azi. Stia Gherda ce zice...
Dan Buca, purtatorul de cuvant al Prefecturii, a reusit un cuvant tot din 14 litere. „Stai, sa vad... Psihopedagogie. Asta mi-a venit, asta l-am zis.” Deocamdata, un echilibru între cele doua institutii. Macar la purtatori de cuvant.
Dumitrita Hotea, purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie, si-a adus aminte de orele de anatomie din scoala generala si a venit cu un termen de 22 de litere. „Va spun un termen care se tot vehiculeaza astazi – sternocleidomastoidian.” Îi acordam premiul de „cel mai labartat cuvant”, care consta într-un joc de... scrabble. Virtual, bineînteles.
Spre finalul documentarii, colegul Claudiu Baban a încercat sa ma impresioneze cu un termen din Satu Nou (de Sus sau de Jos, tot uit) – carapopircanita. Un fel de gaina, zice el. De abia 15 litere.
Raspuns corect: cel mai lung cuvant din DEX are 25 de litere – electroglotospectrografie. Însa exista termeni medicali si farmaceutici care trec de 30 de litere: difosfopiridinnucleotidpirofosfataza (nu încercati sa-l retineti, e criminal), cu 36 de litere, nicotinamidadenindinucleotidfosfat (34), encefalomielopoliradiculonevrita (32), gastropiloroduodenojejunostomie (31) etc.
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.