Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Culti si desculti/Cu creierul in concediu!
Adevarul e ca… Asa doream sa incep rubrica din acest numar. Apoi mi-am adus aminte ca sunt prea multe sintagme care incep asa. “Adevarul e ca se fura!” Asta ar fi una dintre ele. Sau sunt altele care nu incep deloc. De exemplu, Pilat L-a intrebat pe Iisus ce e Adevarul, dar El nu i-a raspuns. Adevarul e ca cel mai usor ii prinzi pe sefi cu lucrurile simple. Asupra carora nu mediteaza niciodata. Le considera explicate. Axiome. Am mers pe aceasta pista si am intrebat: “Ce este o axioma? Dati un exemplu.”
Metode sigure de a scapa de o eventuala “apretare” in ziar au gasit atat Ioan Buteanu, ex-seful de cabinet al senatorului Codrut Seres, ex-loser la alegerile locale din 2004, cat si ex-directorul CEC Baia Mare, Amelia Chiuzbaian. Cei doi “ecsi”, iesiti nu tocmai la patru ace pe usa din dos a locului de munca, au inteles ca strutul e o pasare inteligenta, care a gasit solutia salvatoare de a iesi din impas. Si au aplicat aceeasi metoda. Ioan Buteanu s-a laudat ca lucreaza, dar dupa ce i-am adresat intrebarea… Mucles. Ii lucrau doar neuronii, sa scape de “Culti”. Si a inchis. Cat despre Amelia… “Fac bine. Care e problema? Ah, nu e niciuna?”. A urmat intrebarea si Amelia a inchis. Poti sa te opui?
Nora Ghetie, directorul Serviciului Ambient Urban, era in vacanta (dar si neuronii?). “Sunt in concediu. Chiar sub dus. Ah, m-ati bagat… Nu pot gandi in concediu”, a argumentat Ghetie. Daca nici in concediu nu aveti mintea odihnita, atunci cand?
“De cand nu le-am mai facut la matematica… E o… E o… Trebuie sa recunosc ca nu stiu sa formulez raspunsul. Poate ma ajutati. Luat ca fundament, ca baza, ca dreptate, de la care se pot dezvolta alte sisteme. Axioma e partea de fundament. Cu noi sau fara noi, lumea merge mai departe.” A fost Ioan Buda, deputat de PSD. Nu putem spune ca a fost chiar pe dinafara, intuind sensul unei axiome, dar limbajul sau denota anumite lacune inacceptabile la un om politic. Axioma din final e una personala si are chiar haz. O nota de trecere, totusi.
Raspuns corect: axioma este un adevar fundamental, care nu trebuie demonstrat. Pe baza acestor adevaruri se fundamenteaza teoremele. Sunt frecvent intalnite in geometrie. De exemplu: doua paralele nu se intalnesc niciodata (in geometria euclidiana). La fel de paralele sunt si raspunsurile “suspectilor” de mai sus cu intrebarea adresata.
Ciprian DRAGOS