Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 24 Iulie , 2006
Culti si desculti - “Acum ori niciodata!”
Cu invidie am urmarit meciurile Campionatului Mondial de fotbal care debutau cu momentele solemne ale intonarii imnului. Am fost impresionati de mainile duse la piept si de cei care cantau cu patos imnul national înainte de a intra pe teren. Dupa ‘90, foarte rar i-am vazut pe fotbalistii romani intonand “Desteapta-te, romane!”. Nu ca le lipseste vocea, ci pentru ca nu stiu versurile. Dar nu e foarte grav, pentru ca nici sefii din administratie nu stiu imnul national, decat primele doua versuri. În rest... liniste. “Ne puteti recita o strofa sau doua din imnul national?”, am întrebat. Nu ni s-a parut prea mult, în conditiile în care imnul are 12 strofe.
Grigore Man, directorul Muzeului Judetean Maramures, s-a simtit ofensat de întrebare si s-a considerat luat peste picior. “Eu fac bine, în ciuda faptului ca unii îmi vor raul. Cum, cine?, GAZETA îmi vrea, în special acel Ioan Botis. Cu ce va pot ajuta? A, imnul... Întrebarea este chiar neserioasa, zau asa. Ma gandeam ca veniti cu alte chestii, mai... altfel. Stiti, eu sunt profesor de limba si literatura romana. Si cu asta v-am raspuns, cred”, a încercat Man. Noi nu credem.
Elisabeta David, inspector sef adjunct la Inspectoratul Scolar Maramures, a recunoscut din prima: “Nu stiu. Nu, nu e asa greu, dar... Si eu sunt chiar acum la spital. Se aude foarte rau, sa stiti. Mai bine ma sunati peste o ora, ca atunci va raspund la orice întrebare.”
Tiberiu Berindan, seful Biroului Vamal Baia Mare, a reusit o jumatate de strofa. “Desteapta-te, romane, din somnul cel de moarte, / Prin care te-adancira barbarii tai dusmani... Ajunge?” Pentru început e bine. Mai erau numai 11 strofe si ceva. Dar, oricum, peste Grigore Man. Nicolae Bindiu, primarul din Cavnic, a repetat figura.
“Desteapta-te, romane, din somnul cel de moarte, / În care te-adancira barbarii de tirani... Cam atat. Sa mai încerc? Daca ar fi sa ma concentrez... Acum ori niciodata... Acum ori niciodata...” Era mai bine acum, dar... Dom’ profesor mai are vreme sa repete.
Raspuns corect: “Desteapta-te, romane, din somnul cel de moarte, / În care te-adancira barbarii de tirani / Acum ori niciodata croieste-ti alta soarte, / La care sa se-nchine si cruzii tai dusmani”. Macar prima strofa, domnilor! Acum ori niciodata!
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.